| Ayris a întrebat:

Am o problema. Eu am menstruatia neregulata. Inainte de menstruatie musculatura bazinului meu se intareste si practic mi se umfla burtica. Am facut dragoste in perioada fertila fara protectie...dar el si-a dat drumul in afara. Am fost peste o saptamana sa fac ecografie(fara sa zic ca as vrea sa verific daca am ramas insarcinata) si nu s-a detectat nimic in uter, doar niste chisturi in jurul ovarelor. Problema e ca de pe 24 sept pana acum muschii bazinului meu sunt ca inainte de menstruatie. Ma tem sa nu fi ramas totusi insarcinata. Oare un test de srcina va fi bun? sau ginecologul mi-ar putea spune ceva sigur?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Prin ecografie nu se descopera o sarcina asa de timpuriu. Intre 2-3 saptamani, un test de sarcina facut la prima ora poate sa detecteze sarcina, iar dupa 3 saptamani, testul facut la orice ora este precis in peste 90% din cazuri.
Acum pot sa-ti pun si eu o intrebare, daca nu sunt prea indiscret: Ce vei face daca?

| Ayris explică (pentru Zenithf):

Nu stiu sincer. Ma ingrijoreaza si pe mine asta Iti dai seama ca nu pot pastra sufletelul. Ce ar fi de el?

| Zenithf a răspuns (pentru Ayris):

Nu, de asta chiar nu imi pot da seama. Ne ascundem motivele reale care duc la avort in spatele unor vorbe pline de "grija" privind viitorul micutilor - acelor micuti sacrificati pe altarul lui Baal, zeul desfraului. Indiferent daca privesti aceasta problema din punct de vedere religios sau secular, motivatiile pentru a apela la intreruperea de sarcina sunt superficiale si egoiste.
Te conjur sa te gandesti bine inainte de a lua o decizie. In cel mai rau caz, daca nu te ajuta parintii si nu ai cum sa-l cresti singura, exista alte alternative mai umane.
Si nu in ultimul rand, ar trebui sa stii mai multe despre efectul unui avort asupra celeia care il face, si nu ma refer la aspectul spiritual al acestuia. De la sterilitate, la risc crescut de cancer mamar, sunt multe riscuri pe care sustinatorii avortului si a "libertatii" femeii evita sa le pomeneasca.
Si, la urma, hai sa zicem "ce ar fi de el?" Daca grija ta este cu adevarat pentru el si viitorul lui, atunci instinctul de mama iti va zice sa-l protejezi si sa lupti pentru el, pentru viata lui. Una din doua: alegi avortul, alegi sa il faci o trista gramada de carne tocata, sau alegi viata, sa fie un copil voios - toti copiii sunt voiosi, am vazut copii care sufereau de boli cumplite, dar aveau zambet pe fata - sa alerge dupa tine si sa te strige - cea mai frumoasa chemare: "mama".
Lumea se schimba, daca acum inca mai sunt oameni cu gandirea invechita care stramba din nas, peste 5-10 ani vor fi mai rari (sau pensionari, sau cu gandirea schimbata, etc). Si tu fie vei fi cu "bagaje", cum prost sunt numite in ziua de azi femeile care au copii din relatiile anterioare, fie vei fi singura, trista, si - nu stiu ce poate vei gandi cand vei vedea un copil de aceeasi varsta pe care ar fi avut-o copilul tau.
Scuze daca m-am lungit prea mult, dar am facut asta cu speranta ca te vei gandi serios la lucrurile astea.
Apropo, sterilitate inseamna sa nu poti avea copii. Nu-i un risc foarte mare, dar oare ce se gandesc cele care au facut avort si se numara in acel mic procentaj? "Am avut o sansa sa fiu mama si i-am dat cu piciorul".

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La o saptamana de sarcina este absolut imposibil sa fie detectata, asa ca nu te baza pe ecografie. O ecografie care cauta cu multa atentie sarcina o poate vedea la 4 saptamani. O ecografie de rutina, care nu cauta sarcina o poate vedea la 6 saptamani. Asadar nu ai nici un motiv sa crezi ca nu e sarcina. Riscul contactului tau este de aproximativ 30% (daca partenerul tau este absolut convins ca n-a scapat nici o picatura de sperma inainte de ejaculare). Poti face un test de sarcina dupa ce trec 21 de zile de la contactul sexual (daca folosesti urina de dimineata). Daca este negativ, repeta-l dupa 3-4 zile si apoi mergi la ginecolog.

| Ayris explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult pentru informtii happy

| Vix999 a răspuns:

Nu cred ca ai ramas daca ai simptome premenstruale. Dar pe viitor, dupa o saptamana poti sa te duci la toti ginecologii din lume ca nu se vede nimic. E prea recentwinking Cam dupa 3 saptamani se face test de sarcina, ecografie etc.