| Andrei008 a întrebat:

Am o problema foarte, foarte urgenta...nici nu mai stiu ce sa fac.De cateva luni am simtit la testiculul stang niste vene incalcite(deasupra lui), iar acesta era mai lasat.Acum m-am uitat pe internet si am descoperit ca se cheama "Varicocel". Nu stiu ce sa fac, am 14 ani, si de operatie.sincer imi este foarte frica. daca nu este operat acum, si sa zicem peste 2 ani sunt riscuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu cat amani mai mult operatia, daca ai intr-adevar varicocel, cu atat operatia va fi mai dificila si riscul de a-ti pierde o parte din testicul sau intregul organ, mai mare.

| Raniia a răspuns:

Orice boala amanata poate aduce complicatii! Du-te la un medic urolog pentru un consult si apoi hotarasti ce faci in urma stabilirii unui diagnostic si eventual tratament.Nu te sfii spune doctorului toate problemele tale!

| Andrei008 explică (pentru Raniia):

Stiu,dar am citit pe net ca unii au facut operatia de la 18+ ani si s-au vindecat...mie nu imi este rusine sa ma duc la doctor, doar de operatie imi e frica.

| Raniia a răspuns (pentru Andrei008):

Te increzi in Dumnezeu, si nu te temi de nimic.Ce pot sa-ti faca niste oameni?

| katy a răspuns:

Mergi la medicul urolog, poate nu este vorba de operatie ca sa te sperii degeaba

| fiosel a răspuns:

Fiul meu a facut operatia la 12 ani si ie ok, nu trebuie sa.ti fie fricase face o taietura de 1 cm pe unde scoate tot afara nici nu simti

| justfire a răspuns:

Pentru sanatatea ta du-te la un medic urgent nu se stie ce se poate intampla