| Lipsa47 a întrebat:

Am o problema mi sa infundat urechea dreapta, stiu ca la medic are o seringa mare cu apa calda care pompeaza si curata urechea, vreau sa stiu daca pot sa fac si eu asta pentru ca nu mie se pare prea dificil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu e bine sa apelezi la metoda cu jet de apa, chiar daca o face medicul. Are niste efecte secundare destul de neplacute. In ultimul timp, se utilizeaza tot mai mult metoda fara apa, adica se scot una cate una bucatelele de ceara cu o penseta speciala. Du-te la un doctor care e dispus sa faca asta. Dar eu nu m-as duce la niciun doctor. As incerca niste metode simple si la indemana care nu pot fi decat inofensive. As sta cu urechea deasupra unui ibric cu apa fierbinte (deci metoda cu aburi), sau as pune o picatura de ulei (de masline) si apoi as sta culcat pe o parte, sau, chiar mai bine, o picatura (sau doua-trei) de apa oxigenata. Nu incerca cu betisoare de alea cu vata, ca mai rau o infunzi.

| sabin89 a răspuns:

Apa oxigenata, scuze (H2 O2)

| Empathizer a răspuns:

Nu incerca singur. Daca nu indrepti jetul de apa in directia corecta, iti poti perfora timpanul.

| FlAiser a răspuns:

Eu mi-am pus ulei caldut 2 zile la rand doar seara dupa ce faceam baie asa mi-a trecut

| Moonlight123 a răspuns:

Poti sa faci si singur acasa, dar nu recomand cu apa. Incearca cu cateva picaturi de ulei incalzit, pui in ureche, eventual acoperi si cu o fasa sterila, sa faci un dop mai exact si stai asa cateva ore sau eventual toata noaptea daca poti si se va rezolva problema.
De asemenea fugi pana la farmacie in ziua de azi sunt atatea sprayuri si rezolvi problema si mai simpluwinking

| Allexutsu a răspuns:

Nuuuu,nu-ncerca asta acasastraight face poate fi riscant si sa-ti atingi timpanu si sa ramai surd pe viata mai bine vorbeste cu parinti sa te duca totusi la medichappy

| Mangeyoku a răspuns:

Recomand sa te duci la medic, este mai sigur asa.Acasa cinestie ce faci...

| Geo336633 a răspuns (pentru Mangeyoku):

Apa trebuie oxigenata bafta big grin

| Vdariusbubu a răspuns:

Mai bine du-te la medic, ca nu sti cat de calda trebuie sa fie apa si nu sti cat de adanc trebuie sa-ti bagi seringa, sa nu dea varful seringii de timpan.

| mirelushata a răspuns:

Asa s-a mai intamplat cu seringa cu ceai cald.iti faci seara dai mai multe seringi si se rezolva

| Geo336633 a răspuns:

NU incerca acasa, du-te la medic {am avut si eu aceeasi problema ca si tine} cel mai probabil de la apa / curent ti s-a facut ''dop''. Trebuie sa-ti faca spalaturi in ureche, seringa nu este una obisnuita, este foarte mare si nu are ac, o sa te intrebe daca apa e prea fierbinte, iar daca totul e ok iti introduce apa pana urechea se umple si dopul iese cu tot cu apa