| anonim_4396 a întrebat:

Am o sticla de Jack Daniels pe care am cumparat-o pentru mine si iubitul meu dar nu mai dormim impreuna si nu prea am cum sa o beau cu el.Nici nu vrea sa bea din cate se pare. Plus nu vreau sa se strice, am dat si 108 lei pe ea.Prieteni cu care sa o beau nu am...Si ma gandeam daca o beau eu nefiind bautoare, gen beau alcool extrem de rar si asta are 50% alcool pana acum am baut doar maxim 14%. Daca o beau toata odata ce se poate intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| SingleForOne a răspuns:

Creste tensiunea, poti face infarct, ametesti grav si dai pe afara, in cel mai rau caz pe termen lung sa faci un atac cerebral...

| IrinaMihaela15 a răspuns:

"Pe lângă confuzia mentală, dificultatea de a rămâne conștient, vărsături, convulsii, dificultăți de respirație, ritmul cardiac lent, piele umedă, reflexele atenuate, cum ar fi gag reflex (care previne sufocarea) și temperaturile extrem de scăzute ale corpului, pot fi văzute semne de otrăvire cu alcool. Este posibil să suferi leziuni permanente ale creierului sau chiar să mori din cauza consumului prea mare de alcool." - https://blacktailnyc.com/can-drinking-a-whole-bottle-of-whiskey-kill-you/

| Bazzed a răspuns:

"Plus nu vreau sa se strice" o sticla de whiskey care e la jumătate are nevoie de vreo 2 ani ca să expire

| goguPatent a răspuns (pentru Bazzed):

Cine dracu a auzit de whiskey sa se strice? Hahaha. Hai că ești tare.

Auzi, da whisky-ul ăla ăla scump care e învechit 25 ani cum dracu de nu se strica după teoriile tale?

| Bazzed a răspuns (pentru goguPatent):

Ma refer la procesul de oxidare iar la acel whiskey de zici tu ca sta 25 de ani aia e parte din procesul prin care e facut, eu ma refer la ce se întâmplă dacă e mult oxigen în sticla, care produce oxidarea