| anonim_4396 a întrebat:

Am puncte negre pe nas ca o dunga. Am fost la salon unde mi-a bagat o chestie ca o dalta in fiecare punc dar nu au disparut parca nu ar fi facut nimic. Clean&Clear nu m-a ajutat. Benzile chinezesti de pus pe nas nici alea... Ce sa mai folosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| lia.d a răspuns:

Buna! Pune la fiert apa intr-o oala, cam 1 litru si cand fierbe apa, pune in ea pliculete de musetel (maxim 4 pliculete), apoi ia oala de pe foc si lasa sa se infuzeze putin, cam 5 minute. Apoi stai cu un prosop pe cap, deasupra oalei sa-ti vina aburii ceaiului pe fata, cu prosopul sa acoperi bine capul, fata sa aiba aburii efect si stai asa 10 minute, bineinteles cu pauze cand simti ca te-ai incalzit prea tare si apoi cu un servetel curat aplicat pe degete incearca sa faci presiune pe langa punctele negre, dar nu foarte mare pentru a nu-ti ramane urme. Dupa ce ai terminat, curata fata cu untampon de vata imbibat in apa oxigenata sau cu o solutie speciala pentru curatirea fetei. Dupa ce se usuca fata, da-te cu o crema hidratanta, speciala pentru fata, cat se poate de naturala si fara prea multe parfumuri, in strat subtire.Iti doresc un ten curat si sanatos!

| giulia_9159 a răspuns:

Buna! Si eu am avut aceasta problema si am rezolvat-o la medicul dermatolog, iti recomand sa-i faci o vizita medicului tau pentru ca numai el iti poate recomanda un tratament.