| PinkSugar a întrebat:

Cum se folosesc benzile alea pentru puncte negre? fundita

3 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

1. Te clatesti pe fata si te asiguri ca nu mai ai urme de alte creme, lotiuni sau farduri.

2.Deschizi pachetul, dezlipesti plasturele si umezesti din nou zona unde vrei sa aplici plasturele.

3. Aplici plasturele presand usor si il intinzi, in asa fel incat sa nu ramana bule de aer. Acum astepti 10-15 min. ca plasturele sa se usuce.

4.Dezlipesti foarte usor plasturele si iti clatesti fata din nou cu apa. GATA!

| Katoky a răspuns:

Acneea este o problema serioasa si nu e deloc amuzanta.

Stiu de ce esti aici acum. Am suferit cronic de acnee chistice multi ani, cautand o metoda pentru a-mi rezolva problemele pielii care mi-au provocat atata rusine si foarte multa durere.

Problemele pielii de pe fata si de pe spate au inceput cand aveam numai 15 ani. La fel ca o umbra urata si nedorita, m-au urmarit pentru urmatorii 10 ani. Am trait in fiecare zi durerea prin care treci tu acum, indurand fata mea 'de pizza', si poreclele gretoase si umilintele care vin cand ai cosuri, chisturi, pori inflamati si puncte negre pana in varsta adolescentei.

Am incercat tot ce probabil ai incercat si tu. Am incercat lotiuni, creme, pastile, saruri si bai cu noroi. Mi-am tinut departe infatisarea de la petreceri, intalniri si alte evenimente speciale. Si chiar uram sa mi se faca poza. Acneea ma facea sa arat si sa ma simt urat. Am devenit atat de scarbit cu pielea mea incat nu am mai rezistat si odata m-am plesnit singur peste fata, plin de dezgustare!

"Ce era in neregula cu mine?" ma intrebam zi de zi. "De ce eu? Cand o sa-mi dispara asta?" Ma simteam nervos, fara speranta si scarbit. Priveam cu groaza cum cicatrici incepeau sa se formeze pe fata mea. Urma sa car aceasta povara toata viata mea, la fel ca toti ceilalti pe care i-am vazut ca sufera de acnee. Trebuia sa fac ceva.

Am incercat orice dermatolog si retetele lor costisitoare, tratamente si produse peste produse, toate antibioticele de la care vomiti, chiar si renumitul Roaccutane, accutane (care are efecte secundare mult mai serioase decat acneea, si nici nu te scapa de acnee). Am cheltuit milioane de lei pe leacuri si tratamente prescrise de dermatologi renumiti. Cand prescriptia unuia esua, mergeam la altul, si apoi la altul. Tot timpul acneea ramanea si aveam tot mai multe eruptii fara nicio usurare.

Am sfidat fiecare recomandare a lor, prescriptile lor scumpe, regimul cu antibiotic de la ora 6 dimineata, care crea o greata de neimaginat, si chiar si asa zisul "Medicamentul minune". Toate fara niciun rezultat.

Acneea nu era prietenul meu. Dupa 10 ani de lupta constanta emotionala, in sfarsit am gasit o solutie diferita si viabila la aceasta problema.

A fost o calatorie foarte interesanta pana am ajuns sa gasesc ceva ce functiona cu adevarat, si trebuie sa recunosc ca am fost foarte sceptic cand am incercat-o prima data. Chiar nu am crezut ca o sa mai scap vreodata de problemele de acnee care m-au chinuit atata timp. Dar vroiam cu disperare sa am incredere in mine, sa ma simt bine si vroiam ca acneea sa dispara, asa ca am incercat din rasputeri.

Dupa trei zile m-am trezit si am mers incet catre oglinda din baie. Am intrat pe jumatate adormit, cu ochii inchisi, aproape sa ma impiedic. Cand i-am deschis, am ramas cu gura cascata!

| Katoky a răspuns:

POSTS TAGGED ‘BENZI PUNCTE NEGRE’

PRODUSE COSMETICE DE INGRIJIRE + ECHIPAMENT JOGGING = MINI HAUL

April 16, 2011 by Adina

Precum va spuneam in post-ul de ieri, am facut ceva cumparaturi neprogramate care au constat mai exact in produse cosmetice de ingrijire si echipament pentru jogging.

Abia asteptam sa va arat ce am luat, mai ales ca as vrea sa stiu parerea voastra sau experiente anterioare cu unele dintre produse.

Vichy Normaderm – crema hidratanta impotriva imperfectiunilor
Aceasta crema am cumparat-o in special pentru prietenul meu, iar eu am decis ca o voi folosi doar local, in cazul aparitiei unor imperfectiuni.

Ce ne-a convins sa o cumparam a fost faptul ca Andrei a mai folosit o crema asemanatoare, tot din brand-ul Vichy, de care a fost multumit, se adreseaza exact nevoilor tenului sau, plus este fara parabeni si hipoalergica.

Din primele impresii, se poate sesiza ca lasa tenul fin si ii ofera o culoare uniforma, calamand orice fel de roseata.

M-ar ajuta foarte mult parerea voastra in cazul in care ati folosit aceasta crema si mai exact, daca are efecte pozitive pe termen lung.