| Andreea17M a întrebat:

Am răcit acum doua săptămâni si ceva. Răceala mi-a trecut in mare parte,doar nasul imi mai curge puțin din cauza sinuzitei.
Însă am o problema.
De doua săptămâni ma doare foarte tare în gât. Ma lasa numai dupa ce iau pastile,dar doar cateva ore, dupa care ma ia iar. In mare parte ma lasa de la pastilele cu ibuprofen.
La 9 ani am fost operata la amigdala dreapta, având vegetație, si din cate stiu sansele sunt mici sa mai apară.
Care credeți ca e motivul pentru care am durerea asta insuportabila si de ce de aproape 3 săptămâni tot nu ma lasă? Sa merg sa imi fac un test ceva la un medic sau sa mai aștept să-mi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CLaludiu1234 a răspuns:

Du te la medicul de familie si explica problema ta, și spune-i exact de cât timp te doare gatul si ce medicamente ai luat. Aproape 3 saptamani sa te doara gatul nu mi se pare deloc normal,mai ales ca ai luat si medicamente, poate îți dă trimitere sa mergi la un specialist, dacă nu poți merge la un specialist particular chiar și fără trimitere, numai ca fara trimetere trebuie sa platesti toate consultatiile la
medicul particular. Numai un medic specialist îți poate spune exact ce ai, și ce trebuie sa faci mai departe

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca ai asteptat destul si din moment ce nu s-a rezolvat, prioritara e vizita la medic si atat.Acesta iti poate spune la sigur unde este problema si iti va da tratamentul adecvat.Ai incercat sa bei ceaiuri calmante pentru gat? Acestea te-au ajutat sau nu iti plac, asa ca le eviti?

| Andreea17M explică (pentru dullcat):

Am băut ceai de mușețel, știind ca este calmant si antiinflamator, si nu mi-a ameliorat durerea. Doar pastilele ca nurofen express, brufen sau ketorol

| Standt a răspuns:

Ce medicamente iei tu? Recomandate de medicul de familie?
Ibuprofenul nu trateaza nimic, de aia "te lasa" cat il iei. De fapt, iti ascunde durerea. Nu o simti.
La operatie se extirpeaza ambele amigdale, nu numai una. Iar "vegetatia", sunt polipii, nu e la amigdale.
Mergi macar acum la medic.

| Andreea17M explică (pentru Standt):

Nu am amigdala scoasă, ci cauterizata cu laserul deoarece am avut mici pungute de puroi care nu dispăreau în timp.
Nu le-am scos, ci doar mi s-a taiat cu laserul jumătate din amigdala dreapta