| wizard_cristi a întrebat:

Am racit, am febra, ma doare gatul, aproape ca tremur. Maine seara merg la medic pentru un consult. Ce pot sa iau pana atunci pentru a ma simti mai bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nauca a răspuns:

1. Baie fierbinte cu sare (macar la picioare, daca nu suporti temperaturi inalte)
2. Imbracat gros si cuibarit in pat pentru cateva ore (pentru a transpira)
3. Schimbat haine si, cu ocazia asta, o frectie sanatoasa pe spate (sau pe tot corpul big grin) cu otet - ignora mirosul si spoi imbraca-te cu haine la care nu tii prea mult...caci vor duhni pana la proxima spalare.
4. Un ceai caldut (nu fierbinte, ca mai rau te iriti pe gat si iti provoaca si starea de greata/voma!), cu lamaie si miere din plin, insotit de un paracetamol. Inainte de ceai poti lua un metoclopramid (doar UNUL!), ca sa scapi de greata, iar inainte de paracetamol/aspirina/nurofen este obligatoriu sa mananci ceva, altfel poti contribui la "cladirea" unei gastrite/ unui ulcer in stomacelul tau.
5. Un pui de somn cu/fara o partida de sex. Scuzati raspunsul licentios, dar chiar iti pune sangele in miscare si iti grabeste insanatosirea (solutie testata in necunostinta de efecte!).
6. Daca ai probleme cu expectorarea acelor fluide carora preferam sa nu le spunem pe nume, umple o soseta groasa cu sare grunjoasa si pune-o la incalzit intr-o cratita pusa pe foc, apoi pune-o pe piept. Sau poti folosi la fel de bine o sticla mare (de sticla), plina cu apa calda.
7.Pentru dureri de cap, feliaza/rade un cartof si pune bucatile intr-o batista mare/ bandana, pe care ti-o legi cu incredere pe cap, astfel incat sa stea cartoful pe frunte.
8. Ia o lingura de bitter suedez, iti taie greata si iti intareste sistemul imunitar.
Daca nu merge si pace sa scapi de raceala prin metodele astea, nici dupa 3 zile, fuguta la doctor! si nu lua antibiotice fara indrumarea unui medic!

Hai sanatate si traiasca homeopatia aka leacurile babesti.

5 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, ce trebuie sa faci este sa faci bai fierbinti cu sare, ceai cald cu lamaie iar pentru gat un satou de ou(un ou batut bine cu jumatate cana de lapte si o lingura de miere de albine). Insanatosire grabnica.

| andreutz a răspuns:

Fervex...sau theraflu..sau coldrex happy

| wizard_cristi explică:

As prefera un tratament fara medicamente pe care trebuie sa le beau sau sug deoarece imi vine rau de fiecare data cand iau asa cev. Multumesc pentru intelegere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda....am fost si eu asa racita: am stat 3 zile in pat, cu febra, tuse, nasol dar mi-am revenit pentru ca am luat coldrex(1 data la 6 ore cam asa), bronhexim de tuse (3/zi), am luat bomboane de gat (vreo 4/zi), ceaiuri multe cu lamaie mai ales dimineata, sa te invelesti bine noaptea chiar daca iti este cald si nu uita daca iesi din casa sa te imbraci bine pentru ca vremea este foarte inselatoare in perioada asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt la fel si am luat sirop de patlagina si ehinacea si ma simt mult mai bine