| anonim_4396 a întrebat:

Am renuntat sa mai fumez marijuana de 13 zile, dupa 7-8 luni de folosinta zilnica accentuata. Am mintea vraiste, nu ma mai pot concentra, nu am energie si nu mai am interes pentru nici o activitate si am tot felul de ganduri negre. Am 26 de ani, nu am iubita, locuiesc cu parintii si ma simt blocat in casa. Am infiintat o firma acum 1 an jumatate, prin care creez website-uri de prezentare, dar in ultimele 7-8 luni nu m-am mai ocupat deloc de ea, si am avut o rutina zilnica gresita. Mi-e frica sa aplic pentru joburi din teama de a merge la interviu, am mai participat la un singur interviu la care am avut o prestatie complet nereusita, acum aproximativ 3 ani. Am ajuns la concluzia ca mi-am ratat viata pana acum si nu stiu incotro sa ma indrept. Am o diploma de facultate dar nu in domeniul programarii sau calculatoarelor. Orice sfat e binevenit. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Trebuie sa iesi din casa. Bine ai facut ca ai renuntat la drog. Felicitari! Multa vointa si in scurt timp organismul tau va fi curat. Iesi din casa, plimba-te chiar si singur. Vorbeste cu orice om, chiar si banalitati. Iti va face bine, crede-ma.
Nu trebuie sa-ti fie frica de un interviu. Din contra, mergand la mai multe, abia vezi ce se cere, ce te intreaba. Dupa 3-4, vei fi destul de bun in raspunsuri ca sa-i uimesti si sa te angajeze. Eu, la primul meu concurs (da, se dadeau niste teste, nu interviuri, pentru ocuparea unui post) m-am dus numai si numai ca sa vad cum decurge. Nu am disperat, pentru ca nu am mers cu gandul sa intru.
Iubita ai sa-ti gasesti dupa ce se vor normaliza lucrurile. Sigur.

| SeekingWellness a răspuns (pentru Iote):

Multumesc pentru raspuns si incurajari!

De obicei sunt un om deschis si vorbesc chiar si cu necunoscuti, acum insa nu imi vine sa mai fac nimic. Poate e si de la frig, dar cu siguranta este si de la cannabis.

Sanatate multa!

| Iote a răspuns (pentru SeekingWellness):

Se poate sa fie si de la frig. Dar sigur este si de la drog.
Iesi, iesi, si te vei vindeca! Hai afara! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune-le si celor care militeaza pentru legalizarea ei. Cei care spun ca e foarte benefica, si nu creaza dependenta, cei care spun ca e foarte buna planta medicinala, ca vindeca nu stiu ce.
Aiurea, prostii, si eu am fumat. Iti *** creierii, intrii in depresie, iti pierzi increderea, locuri de munca, prieteni, etc.
Partea plina a paharului e ca daca continui sa fumezi, e ok, dar vei trebui sa fumezi din ce in ce mai mult, si cheltui lejer 250 300 ron pe saptamana happy

Trebuie sa mergi la psiholog, si sa iti dea ceva pastile de depresie. Dar si alea sunt periculoase si au efecte adverse daca incetezi sa le mai iei. Trebuie treptat.

| SeekingWellness a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu observ nici o imbunatatire zilele urmatoare, urmeaza sa merg la psiholog.
Nu stiu ce fel de efecte adverse are pentru alti consumatori, insa mie nu imi face bine, cum nici alcoolul nu mi-a facut bine si am facut diferite tampenii cand eram sub influenta.
Nu vreau sa continui sa fumez, ma gandesc sa-mi fac un viitor prosper nu unul in ceata.
Nu functionez normal daca fumez, ma trezesc tarziu si nici atunci nu am alta activitate decat sa fumez si sa stau cu altii care fumeaza.
Nu prea mai vorbesc, cu prietenii vorbesc cel mai mult in scris, dar alegerile facute au consecinte.

Merci pentru raspuns si sanatate!