| anonim_4396 a întrebat:

Am sanse sa-l mai intrec pe tata? E 1. 78cm(iar cand era mai tanar avea in jur de 1.80 ca am vazut niste poze si era inalt) iar eu 1.74/1.75 si am 18 ani, 19 peste 7 luni. As vrea sa ajung 1.80/1.83.
Doctora o zis ca se creste pana la 25 de ani. deci cam cati cm pe an as mai putea sa cresc?
Daca nu, ceva exercitii exista pentru cresterea in inaltime?
Daca nu ziceti-mi voi exact cati cm o sa ajung.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"174/1.75 si am 18 ani" - cam asta e maximul tău.

"ziceti-mi voi exact cati cm o sa ajung" - Exact nici ghicitoarea Prostata nu-ți va zice

| Sn4k3 a răspuns:

Cum ti-am mai repetate si in celelalte intrebari, dar probabil nu ne crezi de continui sa le pui. Tot ce poti sa faci este sa ai un stil de viata sanatos(sport, somn, alimentatie sanatoasa). Ai sanse sa ajungi la 1.80, la fel de mari cum ai sanse sa nu. N-are nimeni cum sa-ti zica exact cati cm o sa ai, parca ai avea 5 ani.

| anonim_4396 explică (pentru Sn4k3):

Pai somn adica la ce ora sa ma culc?
Iar ca sport daca nu practic e bine flotari, abdomene si tractiuni?

| denisTiky a răspuns:

Si de ce vrei sa il ajungi pe tatal tau? Ca sa ii arati ca tu esti mai breaz? Nu rezolvi nimic, oricum el va fi mandru de fiul lui care l-a intrecut dar eu as zice sa nu te dai in spectacol asa mult ca nu are rost. Ca sa cresti nu e nimic special de facut, in mare parte se mosteneste de la parinti. De exemplu, mama era inalta, si eu pe la 14 ani aveam inaltimea pe care o ai tu acum la 18. Azi am 1.82 si totul se datoreaza (cred eu) mamei mele si tine cont ca niciodata nu m-a prea interesat inaltimea pe care o am si nu am facut ceva anume ca sa cresc adica sporturi, etc. Si cand am zis ca nu am practicat sporturi m-am referit ca nu am facut sporturi cu scopul de a creste, ci doar din placere(ciclism, snowboarding, inot, etc)

Nimeni nu poate sti cat vei mai creste, nu ai de unde sa stii asta. Insa cel mai probabil o sa cresti peste tatal tau pentru ca ti-am zis ca se mosteneste. Daca iti mentii un stil de viata echilibrat, nu mananci prostii si nu faci culturism la modul extrem(adica sa stai in picioare si sa ridici 100kg de exemplu) pentru ca am auzit ca se poate sa te micsorezi daca ridici greutati mari probabil vei creste.
Asta e doar o presupunere de a mea, gandeste-te si ca poti sa ramai la fel de mic cum esti acum toata viata, ba chiar sa mai scazi(asa se intampla de la o anumita varsta). Eu zic sa te multumesti cu inaltimea pe care o ai, fii bucuros de ceea ce ai primit de la dumnezeu nu fii dezamagit. Nu esti nici scund sa nu ajungi sa iti iei ceva din frigider, dar nu esti nici lung sa dai cu capul de tavan.

Bafta!