| DonMoldo a întrebat:

Am si eu cateva intrebari. Vreau sa scap de ochelari si sa imi pun lentile de contact.
1. Ce ma sfatuiti sa iau la inceput lentile groase sau subtiri?
2. Pot sa port lentile de contact daca am -5 si -5, 5
3. Vezi mai bine cu lentile decat cu ochelari
4. Lentilele pot rămâne în interiorul ochilor adica blocate in spatele ochiului si sa nu le mai poti scoate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| wedidedi a răspuns:

Buna! Nu stiu exact la ce te referi cand zici lentile groase sau subtiri. Eu personal am folosit atat lentile lunare (adica au termen de valabilitate 1 luna, le pui in fiecare dimineata si le scoti seara si le pui in cutiuta lor cu solutie speciala), cat si zilnice (pe care le arunci la finalul fiecarei zile). Eu personal le prefer pe cele zilnice, ma simt mai comod cu ele, insa depinde de fiecare. Daca vrei sa porti in fiecare zi si sa inlocuiesti ochelarii de tot, ar fi mai cost effective sa le iei pe cele lunare totusi. Ca si firma, iti recomand Bausch&Lomb, atat eu si alti prieteni care poarta lentile le consideram a fi mai comode decat alte firme (insa din nou, depinde de fiecare). De asemenea, daca ai si astigmatism pe langa miopie, vei avea nevoie de lentile de contact torice (echivalentul cilindrului de la ochelari practic). Dioptria nu este o problema (eu am -7, 75 miopie si inca -1, 75 cilindru, deci sub nici o forma nu e prea mare pentru lentile a ta), doar sa ceri oftalmologului/optometristului sa iti faca conversia dioptriei, intrucat dioptria ochelarului nu este aceeasi cu a lentilei de contact. Iar referitor la ultima intrebare, nu mi s-a intamplat si nici nu am auzit pe nimeni sa pateasca asa ceva. Procesul de aplicare/scoatere a lentilelor va parea mai ciudat la inceput, iti recomand sa mergi intai la un oftalmolog care sa te instruiasca referitor cu acest aspect.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un medic oftalmolog si el iti va spune detaliile.

| doctorandus a răspuns:

Meh, ramai la ochelari. Din punctul meu de vedere nu merita sa iei lentile de contact.