| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat nu miai venit ciclul deja de 2 luni si asta deja este a 3 credeti ca e ceva grav? (nu am avut relatii sexuale asa ca nu am cum sa fiu insarcinata)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Teomari a răspuns:

Draga mea, ciclu se regleaza dupa 2-3 ani de cand ti-a venit.Ciclu poate sa-ti vina o data iar peste 3-4 luni sa nu-ti mai vina sau poate chiar peste 1 an.Acum depinde si de cat timp ti-a venit! Daca il ai mai mult de 1 ani si ceva trebuie sa te duci la un medic, ca sa fi sigura! Funditta?:*:*

6 răspunsuri:
| bambi12313 a răspuns:

Nu este nimic grav numai ca menstruatia nu este intocmai reglata. Si eu in vacanta de vara am trecut prin ceea ce treci tu acum si eu am fost speriata dar a fost pur si simplu o raceala cauzata de la apa rece frig, etc. nu-ti face griji nu este nimic in neregula cu tine.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

La cei 16 anişori ( şi jumătate ) pe care-i ai NU este "normal" să ai o astfel de întârziere ( aşa mare )!

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU tratezi acest chist POŢI face diferite complicaţii :

Unele chisturi ovariene pot da complicatii cum ar fi: torsiunea de ovar si ruptura de chist ovarian care se manifesta in principal prin dureri abdominale intense brusc aparute. Daca dimensiunile chistului sunt foarte mari se poate manifesta prin discomfort abdominal datorita comprimarii organelor din jur. Chisturile ovariene pot de asemenea interfera cu tratamentele de fertilitate. ( http://medlive.hotnews.ro/......ament.html )

Complicatiile pot fi severe. Cea mai frecventa complicatie si cel mai periculos este de torsiune (rasucire) de chist ovarian, care, in cazul in care este o urgenta medicala, deoarece aceasta poate duce, de asemenea, la trompe uterine rotative, situatie care poate duce la necroza. Chist ovarian torision se manifesta prin dureri de stomac atroce, unilateral, ca de obicei, radiaza in jos pe jos. In aceste conditii, pacientul trebuie sa fie dus de urgenta la un spital. Daca tratamentul chirurgical se face in primele 6 ore de la debutul crizei de interventie a detorsiunii a chistului. Daca torsiune a depasit 6 ore, si trompa uterina este necrozanta, din pacate, pacientul isi pierde tubul ei uterina.
O alta complicatie este sangerarea sau ruptura a unui chist, cu semne de ascita, care pot fi confundate cu usurinta cu o sarcina extrauterina. Aceasta situatie necesita, de asemenea, interventii chirurgicale de urgenta. Simptom dominant al acestei complicatii este durerea puternica situata pe o parte a abdomenului (in ovar, care are chist). Un alt rezultat neplacut dupa ruptura a unui chist ovarian este anemia.
Chist ovarian rupt este greu sa recunoastem, pentru ca, in multe cazuri nu are simptome. Primul semn care poate aparea este durerea resimtita in partea inferioara a abdomenului, greata, varsaturi si febra.
Infectia se poate urmari orice complicatii de chist ovarian. Nedetectate sau prost diagnosticat, poate duce la deces din cauza septicemie. Primele simptome infectie, de obicei sunt febra, stare generala de rau, frisoane, dureri pelviene.
SURSA : http://www.simptome.org/chist-ovarian-cauze-tratament-si-complicatiile

http://www.romedic.ro/chistul-ovarian/complicatii

Se poate ajunge la infertilitate, septicemie, cancer sau chiar deces.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină menstruaţia.

Concluzie : poate fi destul de GRAV!

| laurentiu80 a răspuns:

E foarte posibil sa ai o dereglare hormonala. Trebuie sa iei vitamina k, sa faci ceva efort spre seara ..sau incearca sa bei un pahar de vin rosu.

| Muzic_Razva_1997 a răspuns:

Pai uite nu te speria nu etse ceva grav.dar indic un cosult medical pentru ca pota sa nu iti vina ciclul pana la 18 ani este ceva naspa dar cu tratamnet cred ca o sa iti vina

| Andy4287 a răspuns:

Pai Asta depinde daca esti dezvoltata sau daca esti atunci este o problema. Apeleaza la doctorita/doctorul de familie

| evelinka a răspuns:

Salut,si la mine se intimpla asa de multe ori, si ca nu ai relatii sexuale nu e nimic grav, dar ar fi mai bine sa te consulti cu un medic ginecolog.