| AvakinAndrei a întrebat:

Am și eu o intrebare. Cam câtă ciocolata trebuie sa mananci sa dai in diabet? Cineva de la mine mănâncă multe dulciuri in fiecare zi și nu are nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Diabetul nu este ca un buton pe care apeși și dintr-o dată ai boala, sunt multe stadii prin care treci, la fel ca la alte boli.

Deci fiind vorba de o dieta hiperzaharidă, ne referim la diabetul zaharat de tip 2, cu un mic calcul putem estima timpul necesar instalării bolii.

Eu cred că 300gr de ciocolată pe zi( din care 170gr zahar) sunt de ajuns pentru o perioadă de 5 ani. Deci 0.3*30= 9Kg * 60 luni = 540Kg

Dar evident este o opinie proprie happy

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tot ce faci in tinerete se razbuna la batranete. Nu exista sa mananci mult dulciuri, fast-food-uri, energizante, etc si sa nu ai urmari. Ciocolata se mananca in cantitate de maxim 2 tablete sau echivalent.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are nimic acum, dar dacă continuă, va avea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de organism. Unele pastreaza glicemia optima in ciuda cantitatilor exagerate de zahar, altele fac diabet fara nici un gram de dulce.

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu mai. Cand eram copil mancam asa de multe dulciuri incat bunicii ma avertizau ca fac diabet. Azi nu mai cumpar dulciuri, si nu, n-am facut diabet.

Deci daca esti copil, nu-ti fa prea multe probleme ca mananci dulciuri.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde de multi factori. De cine e facuta, ce contine, ce mai mananci pe langa, ce predispozitii genetice ai, etc. Nu se poate zice gata, bagi 2 milka pe zi si ai diabet.

| natur a răspuns:

Depinde si de continutul de zahar din ciocolata. Ciocolata amaruie cu un continut de peste 70% cacao este mult mai sanatoasa decat cea cu lapte!