| JusTPauL a întrebat:

Daca mananci in fiecare zi dulciuri poti face diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gumitzza5 a răspuns:

Depinde de cantitate.
Daca mananci foarte multe, in exces cu siguranta faci.
Daca mananci cu masura gen cateva cubulete de ciocolata, un snikers, cativa biscuiti nu faci.
Ai grija happy!

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

In principiu depinde de cantitate, insa ar fi bine sa fii precaut si sa incerci sa alternezi dulciurile si cu altfel de gustari, de exemplu nuts-uri (migdale, alune crude), iaurturi, fructe - bineinteles fara a face excese.
http://www.i-medic.ro/......-te-macina

| Madayna a răspuns:

Depinde de organismul fiecaruia, unii pot manca dulciuri in fiecare zi si sa nu aiba probleme cu diabetul iar altii pot avea.

| ItIsAlright a răspuns:

Diabet nu faci neaparat de la dulciuri. Dar nu are nimic daca mananci dulciuri in fiecare zi. Chestia e sa nu mananci in exces. O ciocolata acolo de energie nu strica.

| BitKode a răspuns:

Daca mananci mult faci diabet, daca mananci putin nu faci. Diabet poti sa faci si pe stres, asa a facut bunica mea cand i-a murit tatal sad

| goldrule a răspuns:

Depinde cate dulciuri dar oricum diabet poti face si mancand putine dulcuri daca ai mai avut in familie.

| gigro1998 a răspuns:

Nu, eu mananc in fiecare zi si nu am diabet dar ai grija sa nu mananci in cantitate foarte mare.