| Shinobi28 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de calorii si kcal. Peste tot unde m-am documentat am vazut ca 1kcal inseamna 1000 calorii. Ok so far so good. Apoi am calculat de ex ca o bucata de carne are cam 522 kcal (pe un site specializat). Asta inseamna ca 200g de carne inseamna 522 mii de calorii? Nu prea cred. Mai ales ca din cate am inteles un om trebuie sa consume aprox 2000 calorii pe zi. Asta inseamna doar 2kcal pe zi?!
O punga de pufuleti aprox 200 kcal. Asta inseamna 200.000 de calorii?
Si exemplele pot continua. Ma lamureste cineva? Mi se par prea sf numerele astea...
Ms!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Caloriile din mancare sunt de ordinul zecilor si sutelor de kilocalorii la suta de grame de aliment. Cel mai mare numar de calorii il are uleiul 900Kcal / 100g.

Cele 2000 calorii pe zi sunt de fapt 2000 Kcalorii/zi, deci 2 000 000cal/zi. Nu se foloseste caloria ca unitate de masura intrucat e prea mica, deci se foloseste ca unitate de masura numai kcaloria = 1000 calorii, dar pentru comoditatea exprimarii (evident o exprimare gresita) se spune calorii la kcalorii.

O calorie e cantitatea de energie necesara pentru ridicarea temperaturii unui gram de apa cu un grad = 4, 184 J (joule)
1 joule = lucrul mecanic efectuat de o forta de un newton care isi deplaseaza punctul de aplicatie pe o distanta de un metru pe directia si in sensul fortei.

Energia stocata in alimente se mai masoara si in KJ = 1000 J
1 Kcal = 4, 184 KJ

2 răspunsuri:
| Tinna666 a răspuns:

Kcal nu e scrierea prescurtata de la calorii? adica eu asa cred..adica mi-am calculat de multe ori nr de calorii pe care il pot consuma si scrie cv de genul:"numarul de calorii recomandat este de:1200 kcal"... daca spun o tampenie sa nu te superi, dar eu asa am vazut happy

| Marina92 a răspuns:

Calorii ii zicem noi dar ele se numesc de fapt kilocalorii (kcal). Iar omul are nevoie de aproximativ 2000 de kcal pe zi de fapt. Uite mai multe informatii aici: http://www.hotnews.ro/......riilor.htm