| Cameliaaa223 a întrebat:

Bună TPU!
Deci, Corpul nostru are nevoie de 2000 calorii pe zi (aprox).
Dacă 1kcal=1000calorii și un baton de 30g are 100 de calorii, noi în cat timp ar trebui să-l mâncam? Ceva nu se leagă și nu înțeleg ce nu e in regula...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cate ori auzi tu de "calorii" de fapt sunt kilocalorii. Se spune prescurtat. 2000kcal sunt 2000000 de calorii daca e sa fim matematici. Dar lumea se refera la KILOCALORII. Batonul tau aee 100 de kcal. Iar corpul are nevoie de 2000kcal. Ma rog, asta nu e chiar corect, depinde de la om la om, pentu o fata poate fi 1300, pentru un barbat activ de 2 metri poate fi 3000.

| Alive99 a răspuns:

Yo,nu ai un timp anume.
Sa presupunem ca nu mananci o zi,organismul consuma din rezerve(apare slabirea), daca vrei sa iti pastrezi greutatea, a doua zi, dupa o zi de nemancat, ar trebui sa mananci 4000 calorii.

Acum, ei se refera la 2000 de calorii in sensul unei vieti sanatoase, pe tot timpul zilei poti consuma aceste calorii(atentie, 2000 calorii doar pentru functionarea corecta, nu intra si efortul in calcul). Asadar, in concluzie, acele 2000 calorii sunt part-time, daca vei face efort, consumul de calorii va trebui sa fie mai mare.
Nu iti bate capul, asigura-te ca mananci in functie de cat doreste corpul, nu te forta dar nici nu uita sa mananci.