| gyna201 a întrebat:

o nelamurire ca sa zic asa ..Pe data de 19 ianuarie am avut ultima menstruatie.Acum suntem deja in 25 si nu mi -a venit cm.Sunt f speriata.Am banuit sarcina asa ca mi-am facut pe 21 doua teste acasa care au iesit negativ din fericire..Am fost la ginecolog.Nu mi-a gast doamna doctor ceva in neregula ceva de genul..chist vreo infectie.Totul a fost ok.mi a spus ca nu vede vreo sarcina pe ecograf asa ca am facut un test de sange beta hcg care a iesit 1.2 Stie cineva ce inseamna asta..mentionez faptul ca luna trecuta am luat pastila de a doua zi...dar nu cred ca aeasta pastila mi-a dereglat ciclul cred ca am o sarcina incipienta imi e f frica 1.2 ce inseamnca inceput de sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fdhgcvnb a răspuns:

Salut! Testul de sarcină ar trebui făcut la aproximativ 10 zile după actul sexual neprotejat dacă ești nerăbdătoare sau, mai sigur, la o zi-două după cel mai lung ciclu. De exemplu, dacă ciclul tău menstrual durează între 25-36 de zile(adică ciclul îți vine la 25 de zile, în altă lună la 28, în alta la 36, evident, numărând din prima zi de menstruație)faci testul în cea de-a 37 zi. Un test de urină pentru detectarea sarcinii este pozitiv atunci când hormonul hCG este prezent sau nu, într-o cantitate suficient de mare încât să confirme prezența unei sarcini, iar cel de sânge determină în plus și cantitatea precisă în care se găsește hormonul.Hormonul este prezent în momentul în care embrionul se implantează în peretele uterin.
Tu nu ne-ai spus ce vârstă ai(ciclul este deseori neregulat în primii ani), dacă ciclul tău este în primul rând regulat.Asa cum a spus și Maryenuta,sunt multe cauze pentru care ar putea să-ți întârzie menstruația.Una dintre ele ar putea fi chiar pilula de a doua zi,care conține hormoni,și-ar putea să-ți întârzie menstruația cu o săptămână sau chiar mai mult. Pilula ai luat-o după contactul sexual neprotejat care te îngrijorează acum? Dacă da,ești sigură că ai luat-o corect?
Oricum,ai făcut deja mai multe teste,ai luat pilula de a doua zi,ai mers la ginecolog și ți-a infirmat sarcina-cred că te panichezi degeaba. Apropo,sper că nu te-am speriat cu tot ce-am spus,am vrut doar să-ți dau informațiile pe care le am eu-cel mai probabil nu ești însărcinată,mai ales dacă ai fost la un specialist care,după ce i-ai spus ce ne-ai spus și nouă, consult și analize a spus că nu ești însărcinată.De ce mai îți faci griji? Poți oricând să-i mai faci o vizită, să-i arăți analiza de sânge, să-i mai pui întrebări, să te liniștească.
Sper că te-am ajutat câtuși de puțin.Baftă!

2 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Daca e 1.2 nu esti insarcinata

| AzaRay a răspuns:

Uneori, menstruatia intarzie si din cauza stresului, pierderea sau luare brusca in greutate, chiar si alimentatia, sau programul haotic de somn. Si eu ma mai confrunt cu asa ceva. Daca ai fost la medic, si nu ti s-a spus ca ai avea ceva, nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi.