| Deennn a întrebat:

Am si eu o problema. Am o masea plombata de vreo 3 ani (am avut infectie dar acum e curatata si am nervul scos). Acum cateva zile a inceput sa ma doara toata partea stanga (urechea, maxilarul si maseaua), imi pulseaza la radacina si mi s-a umflat gingia. Intrebarea ar fi : e infectie sau e de la curent? Chestia e ca nu am nerv la ea si nu vad de ce as face infectie. Va rog, vreau un raspuns concret. happy Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| faramatania a răspuns:

De la curent s-a produs toată treaba(sub forma unei nevralgii se manifestă), dar problema rămâne tot măseaua care probabil nu a fost bine curățată, sau cel mai probabil obturația de canal nu a fost executată corect.Pentru aceasta trebuie mers iarăși la stomatolog, dar până atunci, pentru că ai prins acest sfârșit de an, poți lua niște antibiotice(și acea pulsație și abcesul gingival vor ceda), totuși nu trebuie neglijat și mers la stomatolog până la urmă și tratat corespunzător, altfel toate cele descrise de tine vor reveni la cel mai mic curent.Multă sănătate și un an nou bun și liniștit.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate fi infecție la măsea învecintă ei!
Mergi la stomatologie.
Pa, pa.

| znstr a răspuns:

Poate ai o nevralgie, sa te fi tras curent si sa te doara pana si urechea, capul, mai stiu eu ce. Daca nu vrei sa mergi azi-maine la un cabinet particular care poate are program si pe data de 31, ia-ti de la farmacie Ketonal,Algocalmin(eventual fiola,cred ca e mai buna decat pastila chiar daca e amara la gust), si incearca sa nu mai stai in frig si curent,sa acoperi cumva urechea stanga,gatul,maseaua,tot. Daca mananci ceva dulce,fierbinte sau prea rece, condimentat sau alte produse care pot sa irite gingia(citrice de exemplu), incearca sa mananci pe partea dreapta ca sa nu ia maseaua si gingia contact. Poti sa fi facut o infectie, un abces din nou, chiar daca acum 3 ani ti-a fost curatat canalul. Sanatate, pa pa!

| xXdoareuXx a răspuns:

Este infectie. ia ampicilina de 500mg o data la 6 h timp de 7 zile

| Storepc_Reparatii_1990 a răspuns:

Infectie poti face si cu dinte vitalizat si devitalizat, exista posibilitatea sa fi facut infectie la un dinte altaurat si sa zici ca e tot de la ala, dar sunt 90% sanse sa fie infectie, ia niste antibiotice ca nu strica si vezi daca se remediaza:d

Ti s-a stricat laptopul, calculatorul, televizorul sau alt echipament? nu te ingrijora, contacteaza-ne si noi ti-l vom repara. www.storepc.ro