| Clara120 a întrebat:

Desi am nervul scos de la o masea(mi l-a scos acum aproximativ 10 luni)de doua zile, asa dintr-o data a inceput sa ma doara foarte rau maseaua respectiva.Stiti care ar putea fi cauza? O fi din cauza ca s-a umflat sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Este o infectie

| Justmed a răspuns:

Poate fi ceva la radacina si sa te doara gingia nu dintele.va trebui sa te intorci la medic!

| Konata a răspuns:

Mai bine viziteaza un medic.

| Nedelcu_Simona_1992 a răspuns:

Ar trebui sa mergi rapid la un medic, e posibil ca tu sa mai ai un canal pe care nu s-a lucrat bine si acum pentru ca nu mai poate circula nervul s-a "sticat" ca sa zic asa si din aceasta cauza te doare, fa o radiografie, medicul sa se uite bine, e posibil ca undeva in spate sa fie un mic canal, s-au mai intamplat cazuri de genul acesta, trebuie sa iti dea toata lucrarea jos, sa te curete bine pe canale, e imposibil sa nu gaseasca ceva, si ai sa vezi ca nu mai ai nimic, dar sa iti faci o radiografie, daca stai asa nu ai decat de suferit. P.S. Sunt studenta la medicina dentara

| CrazyGirl18 a răspuns:

Pff.si eu am aceeasi problema doar ca de 7 lunistraight face

| AdrianDS a răspuns:

Sunt 2 aspecte: 1 este posibuil sa nu fi scos bine sau sigilat canalul cu trebuie sau 2. este posibil sa fi facut cangrena inainte sa il scoti sau pur si simplu sa fi fost infectat. infectia pe radacina urca la varful radacinii in os si creeaza un mic punct in jurul careia organismul creaza o crusta ca sa se poate proteja. aceasta granulomul se poate trata daca este in fara incipienta sau se pot elimina chirurgical prin rezectie. interventia in sine dureaza pana la o ora si este foarte usoara.
formatiune se numeste granulom.
ti-am scris aceste randuri ca sa iti faci o idee. poate ca pot si fi alte cauze pe care sa nu le fi luat in calcul dar cel mai bine si normal este sa consulti un medic stomatolog. in cazul in care ai granulom lipsa unui tratament urgent face ca acesta sa greasca iar potentiala tratare sa fie imposibila sau rezectie sa fie mai grea.
nu mai astepta, mergi la medic!