| daana a întrebat:

Am si eu o problema cu mancarea. De fapt intodeauna am avut. Nu sunt bolnava, mi-am facut toate analizele si medicii s-au mirat ca sunt perfecte. Problema mea e pe fond nervos. Mananc foarte incet, exagerat chiar. Si ma simt naspa, pentru ca eu sunt ultima intotdeauna. Mi-e rusine sa stau la masa cu cineva pentru ca acel cineva mananca in 5 minute, iar eu in jumatate de ora. Daca mananc repede, am un sentiment de anxietate. Simt ca ma inec. In ultimul timp am din ce in ce mai des senzatia de inecare, la fiecare masa. Aproape a devenit un chin sa mananc. Cateodata mi-as dori sa pot trai fara mancare. Dar asta nu se intampla tot timpul, ci doar cand sunt obosita psihic (pentru ca invat.) Daca as manca doar incet, nu ar fi o problema. Dar sunt exagerat de slaba, arat foarte rau. Am fost mereu umilita cand mi-am cumparat haine si nu numai. Familia, rudele mi-au spus ca arat ca un bat. Si asa este. Dar nu e doar vina mea. Pun foarte mult la suflet ce spun ei. Probabil asa m-am programat. Oricat as incerca, nu pot sa mananc mai repede si mai mult. Ciugulesc la fiecare masa si slabesc pe zi ce trece. Nu am incercat niciodata sa ma fortez sa mananc mai mult decat pot. Problema e in mintea mea(pentru ca sunt sanatoasa). Cum as putea face sa ma programez altfel? Prin autosugestie? Si nu trebuie sa iau vitamine sau alte medicamente. Am luat de toate, am facut si injectii, dar nu s-au prins de mine. Totul e in zadar. Acum stiu din proprie exeprienta ca totul e in mintea noastra. As vrea sa pot manca mult mai repede, mai mult si sa am pofta de mancare mai mare. De multi ani incerc asta, dar nu reusesc. Sigur unora li se pare ciudata intrebaera si nu pot sa ma inteleaga, pentru ca nu sunt in locul meu. De multi ani m-am obisnuit asa si nu mai stiu ce sa fac sa schimb ceva. Poate ma puteti ajuta cu un sfat. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| marsy a răspuns:

E mai sanatos sa maninci mai incet!
insa cu siguranta ai ceva probleme psihic. daca slabesti si nu te simti in apele tale probabil!

| porcelan a răspuns:

Buna. In legatura cu mancatul care la tine tine jumatate de ora si la altii numai 5 minute, nu inteleg de ce ar fi asta o problema E mult mai sanatos sa mananci incet si sa mesteci bine mancarea decat sa infuleci.Si sa nu pui la suflet ce zic altii!
E sigur ca ai probleme pe fond nervos? Ar fi bine sa te consulte si un psihiatru... dupa mine. S-ar putea sa afli ca de fapt nu ai nici o "problema" Ma gandesc ca esti destul de tanar si faci tot felul de griji. Si eu sunt slaba asa am fost de la varsta de 5 ani si parinti mei au umblat de la un medic la altul ca sa afle ce problema am. Nu au gasit nimic. De multe ori ma uream cand ma vedeam in oglinda dar incet cum te maturizezi te accepti asa cum esti.Iti dai seama ca unora le plac fetele slabe ca nu e sfarsit de lume daca ti se vad cateva oase. Am renuntat la cure de ingrasat si in ultimul an chiar am reusit sa ma ingras cateva kilograme. Fara sa stiu de la ce si cum. Asa ca te sfatuiesc sa ai un pic de rabdare cu trupul tau si sa te iubesti mai mult, sigur totul o sa fie in regula.