| Raluu a întrebat:

Am si eu o problema mare, am facut dragoste pentru prima oara acum 2 ani. Niciodata nu mi-a curs sange si nu m-a durut, iar acum 2 zile cand am facut-o cu prietenul meu m-a durut si am sangerat. Oare de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DNSK a răspuns:

Se poate sa fie si altceva. Mergi la un control pentru orice eventualitate, ca sa dormi linistita. Dar am mai auzit cazuri. pare haios. Nu trebuie sa fie si situatia ta. Sangerarile vaginale dupa contact pot fi semnale de alarma foarte serioase. Cel mai bine e sa consulti un specialist. Te va ajuta mai mult decat orice parere de pe TPU. Multa bafta!

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă atunci ai fost dezvirginată şi apoi n-ai mai întreţinut relaţii sexuale, atunci sunt relativ normale durerea/sângerarea de acum : e posibil ca să nu fi fost rupt complet himenul.

Dacă, în schimb, ai mai avut relaţii sexuale şi după aceea ( aşa cum "înţeleg" eu ), atunci NU sunt normale astfel de simptome.

Dacă nu este o "problemă" legată de "dimensiuni" ( în cazul schimbării partenerului ), atunci este NECESAR un control ginecologic!

Poate fi vorba de diverse afecţiuni ginecologice - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://sanatate.ele.ro/......vente.html

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| DNSK a răspuns:

Pentru ca abia acum ti s-a rupt himenul

| Raluu explică (pentru DNSK):

Oare? sau sa fie altceva?

| DNSK a răspuns (pentru Raluu):

Se poate sa fie si altceva. Mergi la un control pentru orice eventualitate, ca sa dormi linistita. Dar am mai auzit cazuri. pare haios. Nu trebuie sa fie si situatia ta. Sangerarile vaginale dupa contact pot fi semnale de alarma foarte serioase. Cel mai bine e sa consulti un specialist. Te va ajuta mai mult decat orice parere de pe TPU. Multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt cateva posibilitati..fie acum s-a rupt himenul..fie a fost partida dura si te-a ranit putin..fie trebuia sa-ti vina/numai ce-ti trecuse si de aici sangele

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la un control ginecologic! poate fi o afectiune serioasa!
multa sanatate iti doresc happy

| PisSsy a răspuns:

Poate doar acum te-ai dezvirginat. se poate happy

| justgabriela a răspuns:

Poate ai cervicita

| AndreyTPU a răspuns:

Buna! Ti-as recomanda sa faci un control la ginecolog, dupa poti dormi impacata.
O seara placuta iti doresc!

| arsen a răspuns:

Primele dati nu ti-a bagat covrigu cum trebuie.