| maryantheboss1 a întrebat:

Am spondilita anchilozana, si mi sa oprit tratamentu acu o luna. ma simt bine nu mai am dureri. as dori sa stiu daca e posibil sa dispara aceasta boala?,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Aceasta boala nu dispare din pacate. Trebuie sa ii incetinesti evolutia cu tratament

| DanAmarandei a răspuns:

Din cate stiu eu, sufixul "-ita" se adauga inflamatiilor. Meningita (inflamarea meningelor), encefalita ("" " encefalului) etc. In urma tratamentului o inflamatie poate ceda. Dar cel mai bine consulti un medic. Succes si. sanatate!

| BGDs a răspuns (pentru DanAmarandei):

Ai dreptate, sufixul "-ita" se adauga inflamatiilor insa in boala asta e vorba de o inflamatie autoimuna care nu se opreste niciodata, ci se amelioreaza in prezenta tratamentul

| kogi1983 a răspuns:

Spondilita anchilozanta este o boala incurabila. Desi medicina moderna nu poate oferi un tratament care sa conduca la vindecarea totala, se incearca ameliorarea sau chiar stoparea evolutiei bolii prin tratarea simptomelor si exercitiu fizic. Se pot incerca si tratamente alternative pentru spondilita, cum ar fi acupunctura si veninul de albine.