| miruna124 a întrebat:

Am strungă si am avut dintii stranbi...dar imi doresc foarte mult aparat dentar fix! Mama si stomatologul au zis ca nu am nevoie, dar ortodontul a zis ca am nevoie... Ce sa fac? vreau aparat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Army13579 a răspuns:

Am aparat dentar fix. Mi-am pus din cauza ca am maxilarele prea mici. Pentru ca dintii sa aiba loc am fost nevoita sa fac extractii. Spatiile se ocupa in functie de varsta pe care o ai. Cu cat esti mai tanara cu atat dintii ti se pot deplasa mai usor. Este adevarat ca aparatul dentar fix este mult mai eficient si mai rapid decat cel mobil, dar o sa te doara mult mai tare. O sa iti tai obrajii si buzele pe interior si o sa iti fie foarte greu sa mananci. Daca ai vointa ti se pot aranja dintii foarte frumos. Bafta!