| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Mi-am pus aparat dentar doar sus deocamdata, si am fost nevoita sa-mi fac 2 extractii. Peste vreo luna ii pun si jos, iar multe persoane mi-au spus sa nu-mi fac si jos extractiile deoarece dintii sunt sanatosi, si nu e neaparata nevoie, dar ortodontul mi-a spus ca am nevoie. Alte persoane mi-au spus ca si ei au fost in aceeasi situatie, si nu si-au facut extractiile si tot a fost ok.
Ce sa fac? Voi ce ziceti? Nu vreau sa-mi scot dintii degeaba, mai ales ca sunt sanatosi. Mersi mult, si

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| drstomatolog a răspuns:

Daca nu scoti si premolarii inferiori arcada mandibulara va fi mai mare decat cea maxilara, si vei musca aiurea. In mod normal dintii de sus ii inconjoara pe cei de jos; hotararea de a face extractii se ia in urma unor masuratori (radiografii, modele de studiu). Persoanele care ti-au spus sa nu iti faci extractii cu siguranta habar nu au cu ce se manaca ortodontia. In concluzie, la arcadele cu incongruenta dentoalveolare se poate ajunge la extractii de dinti pentru a-i alinia. Nu e un motiv de panica. O sa fie OK.

4 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Pai daca dintii tai sunt sanatosi pentru ce sa faci extractie ca nu pricep? Aparatul dentar e pentru indreptarea acestora si repararea lor nu pentru stirbirea pacientului.

| Mihaela a răspuns:

Imi*

| Mihaela a răspuns:

laughing Scuze, am uitat sa specific. laughing Pentru ca am maxilarul prea mic, si dintii sunt prea inghesuiti, si cica nu au loc.

| Remus95 a răspuns:

A da sa ii zici dentistului sa se uite bine ca dentistu meu era sa imi scoata o masea in loc de un canin si a realizat in ultima clipa ca era sa greseasca