| wolder a întrebat:

Am tenul gras si am o acnee polimorfa de fix 4 ani, din clasa a 7a si acum sunt clasa a 11a.
Am fost la multi dermatologi, am folosit cremele cele mai recomandate de ei: skinoren, zynerit, tot felul de geluri exfoliante si pentru tenurile grase, am luat si pastile - am facut SI o pauza de la pastile am zis sa treaca de la sine, dar nu le mai sufar, asa ca am reinceput sa iau.
Nu pot spune ca le-am zapacit tot timpul, am avut perioade de luni intregi in care nu le-am dat cu NIMIC, n-am rezolvat, ele tot ieseau si nu le vindeca nimic, mai rau - ramaneau semne.
Am incercat si la COSMETICA, tot felul de aparate si creme ce-mi faceau ei acolo, o gramada de bani, nimic bun, acum dermatologul mi-a recomandat sa NU MA DUC, face mai rau.
Perioadele in care nu puteam sa ies din casa fara FOND DE TEN, parea ca toata lumea se holbeaza la mine daca nu-l aplicam, eram absolut dependenta. Acum am renuntat total la recomandarea dermatologului, dar diferentele nu exista, ies in continuare.
Analize hormonale am facut acum ceva vreme care au fost destul de costisitoare, NU am probleme hormonale.
Am niste chisturi ovariene, iar pentru ca am 17 ani am luat si anticonceptionale, se mai intampla ca de la ele sa treaca acneea, nu s-a intamplat.
Nu am o alimentatie bogata in grasimi, am fost o mica perioada chiar vegetariana si am renuntat din cauza dezvoltarii si a nivelului mic de colesterol. Nu mananc prajeli si mancare daunatoare pentru ca am gastrita, imaginati-va tot regimul pestru gastrita, deci nu are cum sa fie de la alimentatie.
Am avut o viata destul de stresanta din vina problemelor din familie, am zis ca si aceasta poate fi o cauza, dar problemele s-au rezolvat si duc o viata fericita momentan.
Vreau sa aud si parerea voastra, ce-mi mai recomandati, ce ma sfatuiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna. Incearca sa te linistesti, sa nu te mai gandesti intens la problema asta, sa ai o minte curata, sa te relaxezi, sa nu-ti mai bati capul atat de mult incercand sa gasesti tot felul de rezolvari, uneori acneea apare si atunci cand noi "o hranim" din interior cu nervi,stres,neliniste. Cand simti ca esti suparata dintr-o cauza sau alta, trage aer in piept, iesi cateva minute la aer liber cu o cana de ceai fierbinte-n mana (ceaiul tau prefarat, aromat: vanilie,scortisoara, caramel, etc) si savureaza momentul ala micut de liniste. Ai sa vezi ca acneea ta va disparea cand te astepti mai putin, focuseaza-te pe lucrurile cu adevarat frumoase din viata ta, nu e o problema cu adevarat uriasa, gandeste-te ca-s oameni handicapati, fara un membru sau oameni care n-au un adapost deasupra capului, ei-s oameni cu adevarat necajiti, noi avem doar mici problemute, cu acneea, cu kg, etc.

Iti urez numai bine draga mea, gaseste puterea sa zambesti in ciuda unor probleme ale pielii si ai sa vezi ca rezultatele vor fi mult mai bune decat orice crema de pe lumea asta.

Succes

| wolder explică (pentru AllinaDaniella):

Ai mare dreptate.
multumesc din tot sufletul si sper ca sfatul tau sa ma ajute foarte mult happy
ai spus niste cuvinte adevarate si minunate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Aplica pe fata o masca cu miere o data sau de doua ori pe saptamana. Mierea de albine are proprietati antibacteriene, astfel incat este excelenta pentru dezinfectarea si vindecarea petelor rosii minore. In plus, mai are o mare calitate: actioneaza cu delicatete asupra pielii sensibile.
Te pup!

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Da, dar mierea este grasa si afecteaza un ten GRAS pentru ca il ingrasa mai rau ceea ce determina mai rau acneea.
oricum voi incerca sa vad ce iesewinking