| curioasa a întrebat:

Am Tinea pedis in scobitura din talpa piciorului. In noiembrie 2009 mi-am dat cu unguent Clobetrazol, apoi in decembrie cu Triderm (prescris de medicul de familie), in ianuarie si februarie am urmat un tratament dat de medic dermatolog, compus din: Micogal una pe zi (3 saptamani), unguent Biazol (6 saptamani)dimineata si seara un unguent preparat, apoi 3 saptamani unguent cu Flucovim.La control se vedea ca nu este complet vindecat.Am continuat eu cu Lamisil unguent, dar tot nu mi-a trecut complet.Mai apare cate o basicuta, din cand in cand. Va rog daca stiti alt remediu sa ma ajutati.pentru ca mi s-a tot spus ca-n 4 saptamani ar trebui sa treaca si au trecut 6 luni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trece foarte greu. Trebuie neaparat sa asociezi masuri stricte de igiena: renunta la toata incaltamintea pe care o ai si cumpara-ti alta, de piele interior/exterior. Poarta mereu sosete (si ziua si noaptea) albe, de bumbac, pe care sa le schimbi la 8 ore maxim si sa le fierbi dupa fiecare utilizare. Fierbe atat cearsafurile cat si prosoapele dupa fiecare utilizare. Freaca cada si gresia din baie cu Domestos, ori de cate ori le folosesti.

soothe
| soothe a răspuns:

Foloseste Tea Tree Oil (Malaleuca)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun este flucovim pastile. se ia o pastila de 50 mg pe zi timp de 4-6 saptamana, in functie de gravitatea situatiei