| maraciucaeviata420 a întrebat:

Am tratament psihiatric cu romparkin, carbamazepina si rispolept. aveti idee de ce nu pot sperma nici putin nu iese. ce se intampla daca opresc brusc tratamentu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Posibil sa fie de la tratament sau poate ca nu.
Cert si sigur este ca daca opresti tratamentul te vei simti rau, vor reveni simptomele negative psihice si de aceea iti recomand sa NU opresti tratamentul.Consulta medicul mai bine si zi-i de aceste reactii adverse care le-ai zis asa si el poate sa iti schimbe tratamentul.Nu umbla tu la tratament singur ca poate fi mai rau.In joc e sanatatea ta.Deci discuta cu medicul psihiatru.El te poate ajuta si in aceasta problema cel mai bine.
Sanatate multa.

| darrio2007 a răspuns:

Din cauza tratamentului. Sperma este controlata si de creier nu numai de mânuța ta.

| Donsavas a răspuns:

Salut! Romparkinul previne efectele adverse ale risperidonei,medicamentul cu denumirea de rispolept. Acesta din urmă este un tranchilizant, un antagonist dopaminergic. Scade plăcerea sexuala si previne ejacularea. Cu romparkin funcția sexuala nu iti va fi afectată dar potenta sau mai bine zis, capacitatea de a te reproduce este oprită cand urmezi tratamentul. Din cate stiu, rispolept este injectabil deci nu l poti întrerupe. Carbamazepina este anticonvulsivant. Il iei pentru stabilizarea dispoziției. Stai linistit, discuți cu medicul si se rezolva!

| MihaiNicu23 a răspuns:

E din cauza tratamentului daca il opresti nu isi mai face efectul.

Răspuns utilizator avertizat
| maraciucaeviata420 explică:

O sa fiu asa toata viata?

| Lostlyric a răspuns (pentru maraciucaeviata420):

Nu vei fi asa toata viata. Respecta tratamentul si dozele.

| Donsavas a răspuns (pentru maraciucaeviata420):

Nu,nu devii dependent si nici nu te "legumizezi". Cand vei invata sa te aucontrolezi si fără el, sa fi bine cu tine si fără medicatie, il poti întrerupe. Pana atunci, riști să ti faci rau.