| anonim_4396 a întrebat:

AM UN ABCES LA O MASEA, DAU PIEPT SI NU STIU DACA POT LUA ANTIBIOTIC SAU NU, O POATE AFECTA PE FETITA MEA, ANTIBIOTICUL SAU INFECTIA, MULTUMESC ANTICIPAT.SORINA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ronin a răspuns:

Da.
in principiu mamele car alapteaza pot lua antibiotic
insa e necesar sa consulti medicul pentru ca nu orice antibiotic iti este permis

4 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Buna! eu te-as ruga sa nu mai alaptezi copilul cand ai o problema mai ales asta cu abcesul pentru ca toata infectia ta trece in lapte si apoi la copilul tau trebuie neaparat sa iei antibiotic pentru asta si ar trebui sa intrerupi putin alaptatul cat iei antibiotic pentru ca nu e bun nici antibioticul sa treaca in lapte dar infectia ta e si mai si pentru copil nu stiu dar ar trebui sa intrebi si un medic dar parerea mea sa intrerupi putin alaptatul si sai dai altfel de lapte sau daca poate si manca sa-i dai numai mancare daca nu e prea mic, vreo 4-5 zile macar sa iei tratamentul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine este sa o suni pe doctorita copilului sau pe a ta. Eu stiu ca atunci cand alaptezi ai restrictie si la anumite alimente deci banuiesc ca si la pastile asa ca mai bine dai un telefon.
Sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga Sorina,
Nu sunt medic, dar am un site pe care il poti vizita: www.sanatatesibunastare.ro. Dupa ce vizitezi site-ul, am sa te rog sa iei legatura cu medicul personal si sa-l intrebi despre produsul Tre-en-en. Cunosc persoane care au scapat de afte bucale dupa ce l-au consumat. Imi poti scrie la: daniela.constantin@gmail.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Mergi urgent la medicul stomatolog pentru a trata acel abces.
Orice tratamet medicamentos sau nu ai lua, trece în laptele matern, deci alimentezi și fetița cu ceva de care ea nu are absolut nevoie.
Spalăte pe dinți de cel puțin 3 ori pe zi până termini cu alăptatul. Igena orală este foarte importantă și pentru tine, previ astfel infecțiile bucale.
Sănătate.
Pa, pa.