| sandica_3907 a întrebat:

Am un copil de 4 luni si are o pata mongoloida pe fesa din partea stanga, daca cineva sa mai confruntat cu asa ceva la copil doresc sa-mi spuna cam in cat timp a inceput sa dispara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Marea parte a petelor mongoloide dispar pe la varsta de 7 ani, dar sunt persoane care le poarta toata viata. Din pacate experienta mea in acest domniu este limitata la carti, asa ca nu te pot ajuta prea mult.

2 răspunsuri:
| giovana a răspuns:

Fiul meu a avut un semn rosu, mare pe pleoapa. Credeam ca o sa il aiba toata viata, dar pe la 5 ani s-a decolorat si a disparut. Nimeni nu mi-a putut da o explicatie. Ma impacasem cu gandul si era chiar frumusel cu pata rosie si ochi albastri ca cerul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa treaca cu timpul, asta daca esti sigura ce este o pata mongoloida.eu am o verisoara, care este jumatate romanca -jumatate japoneza. avea o pata pe fund, aproape de coccis, specifica bebelusilor japonezi, dar care a trecut cu timpul.ma gandeam totusi daca esti casatorita cu un japonez, pata este normala( un fel de amprenta)