| Noask a întrebat:

Am un herpescryingcrying cum as putea sa fac s nu se mai vada[in afara de plasturele anti-herpetic]ce crema sau altceva as putea folosicryinghelpp

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Sti vine ca herpesul este o infectie virala...deci nu scapi definitiv...ci doar sa-l faci sa dispara dupa o zi, doua. Cred ca este neplacut si inestetic...Acyclovir, pastile şi unguent, opreşte multiplicarea virusului, rărind astfel recidiva herpesului, nu are efecte toxice şi nici contraindicaţii. Tot pentru herpes, se mai poate cumpăra din farmacii Herpes-stop, Aviclor sau Zovirax.
Homeopat:cînd apare senzaţia de înţepătură locală – unul dintre primele simptome ale instalării sau reactivării virusului – se administrează remediile Apis, urmat de Rhus toxicodendron. Cînd apar deja veziculele, se poate lua Natrium muriaticum şi Rhus toxicodendron. La apariţia crustelor, se ia Mezereum sau Graphites. Dacă leziunea herpetică este localizată la buze, cu aspect de veziculă mare, plină cu lichid galben, remediul este Cantharis. După dispariţia leziunilor, se administrează Lycopodium, Tuberculinum sau Phosphorus, pentru profilaxie şi prevenirea recidivelor. Remediile sînt prescrise, de obicei, în doze lunare, timp de cel puţin 6 luni.

În cazul în care suferi de o formă uşoară de herpes, poti apela şi la tratamente naturiste: unguent de propolis, care calmează durerile şi mîncărimile şi unguent sau ulei cu extract de cătină, care anulează răspîndirea virusului şi atenuează aspectul inestetic lăsat de crustele veziculelor.

De reţinut este faptul că pe leziunile herpetice, adesea dureroase, cu usturimi şi mîncărimi, nu se aplică spirt medicinal, alcool, unguente cu antibiotice, iod sau rivanol. De asemenea, leziunea nu se acoperă, nu se pansează; trebuie să rămînă descoperită, pentru a se putea usca.

Asa cum ti-am scris mai sus, virusul herpes simplex nu poate fi eliminat niciodată complet din organism.

| mihaa a răspuns:

Cumpara de la farmacie unguent aciclovir si in 2 zile disspare total

| sy46 a răspuns:

Crema de galbenele

| SweetCandy a răspuns:

Asta am si eu acum, il am de ieri si ma aduce la disperareX( mie mi-a aparut din cauza unui pateu cu brazaX(... uite eu am cautat link-uri cu tratamente:D.http://www.terapii-naturiste.com/......atural.htm

http://www.terapii-naturiste.com/......atural.htm

http://sanatate.ele.ro/Herpes-cauze-si-recomandari-naturiste_--a3739.html

eu m-am dat cu alifie de galbenele si propolis:( si eu sunt suparata k mi-a aparut:((

| M4RK a răspuns:

Herpes-ul, daca este langa buzele gurii, dispar daca dai cu aproape orice crema / unguent. Mai demult am dat si cu crema de dinti, pe a doua zi a trecut. Principalul este sa se "unga" pielea (sa nu fie uscat), dupa acea anticorpii organismului isi fac efectul.

| Diva a răspuns:

Poti folosi pasta de dinti.Bafta

| mirella25 a răspuns:

Buna iubita, am sa-ti spun imediat ce sa faci ca sa scapi de herpes dar, te rog sa-mi spui ( pentru ca ai omis sa spui ), unde anume ai herpesul, la gura? Daca da, hai sa-ti spun cum am scapat eu de el. Poate ai sa razi dar este foarte buna metoda pe care ti-o spun eu:
Ia o lingura de lemn, incinde-o bine deasupra focului de la aragaz, apoi verifica lingura cu mana sa nu fie prea incinsa si, apoi pune lingura incinsa pe buza unde ai herpesul si dupa ce se raceste lingura de lemn, incinde-o iar deasupra focului, facand asta cam de vreo 9-10 ori/zi, iar in ziua urmatoare ai sa scapi complet de el. Cel putin, ai sa scapi cam vreo 95% dar mai raman niste cicatrici/ e care se formeaza atunci cand pui lingura incinsa pe buze. Sa nu cumva sa rupi "zgaiba" care ramane de la cicatrizarea herpesului pentru ca, in modul acesta nu vei scapa de herpes, din contra, vei face alta rana care se va mentine la infinit. Sper sa faci ce ti-am spus pentru ca este bine. Aceasta metoda pe care ti-am specificat-o am facut-o eu acum 2 zile, avand herpesul acela nenorocit de 2 saptamani si, pot sa-ti spun ca este foarte buna. Multa sanatate si sa-mi spui cum te simti ( sub forma de raspuns)! Pupici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

* Se tamponeaza zona cu alcool (vodca, whisky) sau cu cafea rece.
* Se unge herpesul de 2-3 ori pe zi cu o alifie cu propolis.
* Se beau zilnic 2-3 cani cu infuzie de "trei frati patati".
* Se taie o capsula de vitamina E sau de vitamina A si se unge herpesul cu uleiul din interior.
* Se pun comprese cu infuzie din frunze de fragi.
* Se zdrobesc cateva flori proaspete de galbenele, se inmoaie un tampon in sucul obtinut si se tamponeaza herpesul.
* Se tamponeaza zona cu tinctura de propolis.
* Se pun comprese cu suc proaspat de portocale si mere.
* Se unge herpesul cu alifie de galbenele sau de roinita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te ungi cu ulei de ricin. este minunat pentru negi si alunite. in aprox. o luna scapi daca esti perseverent. dai de mai multe ori pe zi ca nu este greu. sanatate! baba doftoroaia!

Răspuns utilizator avertizat