| DizzYuzzY a întrebat:

Am un herpes pe buza de sus si vreau sa scap de el repede, in 2-3 ore. Ce as putea face?:-s:-s:-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| A_7901 a răspuns:

Poti folosi un plasture Compeed. Sunt destul de scumpi, dar sunt eficienti (40 lei, 15 plasturi; asta are veni undeva la 2, 60 lei un plasture). Dar nu o sa iti treaca in doar cateva ore, mai degraba cateva zile. Mult noroc!

12 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Cu putin noroc, scapi de herpes in 3 zile, nicidecum in 3 ore. Foloseste unguent de Aciclovir.

| BruneTTe a răspuns:

Si eu numai ce-am scapat de unul dupa 10 zilelaughing. E drept ca n-am folosit faimosii plasturi dar Aciclovir si pasta de dinti am folosit intruna straight face

| Amy a răspuns:

Ia de la farmacie Herpesstop.asa scapi mai repede
funda?

| FuckOnCocaine a răspuns:

Nu poti sa scapi de el in 2, 3 ore.
N-ai cum tongue
Poate numai sa-l ascunzi.

| AlinnutSsa a răspuns:

Bunahappy

thinking Poi nu sti ca faceau reclama la tv? nu mai stiu cum se numea. un fel de plasture rotund mic si transparent si il pui peste, si se vindeca repede
cauta pe la farmacie... sau dati cu o crema
Plasture Compeed asa se numeste

uite cateva raspunsuri dupa alt site:

Herpes-ul, daca este langa buzele gurii, dispar daca dai cu aproape orice cema / unguent. Mai demult am dat si cu crema de dinti, pe a doua zi a trecut. Principalul este sa se "unga" pielea (sa nu fie uscat), dupa acea anticorpii organismului isi fac efectul.

Succes!

| DizzYuzzY explică:

Va Multumesc pentru raspunsurile voastrewinking

| deny11397 a răspuns:

Sunt niste plasturi compeed! sau ceva de genu`. ti. l acopera daca ai vreo intalnire in 2-3 ore si trece repede. happy

| Available a răspuns:

Hi, nu stiu daca poti sa scapi de el in 2-3 ore in schimb exista la farmacie plasturi transparenti care nu se observa dar nu cred ca te vor ajuta sa scapi de el in 2-3 ore. Du-te la o farmacie si intreaba, eventual si cumpara ceva pentru problema ta.

| ѕмιℓє a răspuns:

Asa ceva nu se poate, deoarece timpul de vindecare este de la 2-13 zile. poti folosi o apa de gura

| Paul5020 a răspuns:

In 2-3 ore nu prea ai cum.
daca ai gresit si ai vrut sa scrii 2-3 zile, iti recomand aciclovir de la farmacie happy

| fluture2404 a răspuns:

Scapă de herpes simplu şi rapid
Ţi se întâmplă frecvent să îţi iasă herpes la gură în cele mai nepotrivite momente? Dacă răspunsul este afirmativ, află că, pe lângă medicamentele obişnuite, natura îţi dă o mână de ajutor.

Herpesul este cauzat de virusul Herpes Simplex. Există două tipuri de virus: unul care determină apariţia leziunilor de la nivelul gurii şi unul care produce herpesul genital.

Herpesul de la nivelul buzelor debutează cu o băşicuţă, care se măreşte, devine roşiatică şi dureroasă, iar după 24 de ore dă naştere unui mic mănunchi de băşicuţe gălbui.

După trei zile, aceste băşici se sparg şi formează o crustă, care dispare după 10 zile, fără să lase nicio urmă pe piele. Odată contractat, virusul herpetic rămâne în organism şi poate da oricând astfel de leziuni.

Alifia de gălbenele grăbeşte vindecarea

Gălbenelele sunt recunoscute pentru proprietăţile lor cicatrizante, antiseptice şi antiinflamatoare, reducând timpul de vindecare la jumătate. Alifia se poate cumpăra de la magazinele cu produse naturiste, dar poate fi preparată şi în casă.

Pentru aceasta, ai nevoie de 20 de flori de gălbenele, cu tulpină cu tot, care se spală şi se taie mărunt. După aceea, doi pumni de plantă se pun în 500 g de grăsime topită.

Timp de 20 de minute, se amestecă în oală cu o lingură de lemn, la foc domol. După 12 ore, amestecul se reîncălzeşte şi se strecoară printr-un tifon.

Se pune într-un borcan de sticlă şi se ţine la frigider. Alifia nu trebuie utilizată mai mult de un an, deoarece îşi pierde din proprietăţi.

Propolisul împiedică răspândirea virusului

Tamponarea cu tinctură de propolis a zonei cu herpes duce în scurt timp la formarea unui strat de protecţie, care permite începerea procesului de vindecare.

Propolisul are în compoziţia sa siliciu, magneziu, aminoacizi şi cobalt, dar şi substanţe antibiotice care îi conferă proprietăţi cicatrizante şi antiinfecţioase.

De asemenea, propolisul are efect antiviral, lucru ce împiedică răspândirea virusului.

Usturoiul are efect antioxidant

Un alt remediu natural care şi-a dovedit eficienţa în tratarea herpesului este usturoiul. Datorită proprietăţilor sale antioxidante, usturoiul este recomandat chiar după apariţia primelor erupţii.

Căţelul de usturoi se taie în două şi se presează pe zona afectată, pentru ca substanţele active să-şi facă efectul în cel mai scurt timp.

Chiar dacă usturimea se accentuează, este bine să nu îndepărtezi usturoiul. Se poate aplica un căţel de usturoi de trei ori pe zi,
ultima aplicare fiind recomandată înainte de culcare.

Ceaiul de urzică reduce usturimea

Din cauza localizării herpesului pe buze sau în jurul gurii, există tendinţa de a umezi leziunile, ceea ce duce la creşterea în intensitate a durerii şi la întârzierea formării crustei.

Pentru a calma usturimile, se poate bea un ceai făcut dintr-un amestec de frunze de urzică, de pătlagină şi de flori de rozmarin.

Astfel, după ce plantele se mărunţesc, se pune o lingură de amestec în 250 ml de apă fiartă. Se beau două căni de ceai pe zi, până ce simptomele dispar.

Bine de ştiut!

Nu aplica pe vezicule spirt medicinal, unguente cu antibiotic, iod sau rivanol, deoarece usucă excesiv erupţiile cutanate.Nu rupe crusta cu dinţii, deoarece întârzii vindecarea.

Bea un ceai din trei-fraţi-pătaţi, deoarece curăţă sângele de toxine. Prepară o infuzie din echinacea şi bea din ea trei căni pe zi. Aceasta este una dintre cele mai cunoscute plante cu efecte imunostimulatoare şi antivirale, care împiedică răspândirea virusului herpetic.
funda?
daca vrei si opinii depre ce am scris uita-te pe http://www.clicksanatate.ro/......u-si-rapid

| capusnel a răspuns:

Mergi urgent la farmacie si cumpara plasture special contra herpesurilor.Este cel mai potrivit, daca vrei sa scapi repede de el.deoarece il si mascheaza si ajuta si la vindecarea rapida. Plasturele nu se vede, deoarece are o culoare asemanatoare cu pielea, respectiv buza. Sanatate!