| bunica a întrebat:

Am un nepotel de 3 anisori si face amigdale foarte des, si de doua ori pe luna. a facut antibiotice injectabil, siropuri dar infectie in gat face foarte des.cunoaste cineva o metoda s-a nu mai faca infectie in gat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dara a răspuns:

Are sistemul imunitar slabit de la atatea medicamente. Eu nu sunt medic, dar am o fetita de 3 ani si ceva experienta. Anul trecut, pentru ca-i cresteau si maselutele, reuseam sa ajungem la doctor (medicul de familie + urgente) cam de trei ori pe luna cu faringita acuta, amigdalita pultacee si temperaturi care nu scadeau sub 39 de grade orice i-as fi administrat. Eram disperata si doctorita de familie, speriata. Pana la 2 ani fetita mea nu racise deloc si acum ne mutasem practic in fata cabinetului si in camera de garda de la urgente. Atunci i-a prescris Baraka (pentru copii de 100mg). O capsula/3x pe zi, timp de o luna de zile, pauza si apoi repetat tratamentul. Capsulele de Baraka sunt din ulei de chimen negru si asigura cresterea imunitatii la copii. I-am administrat acest tratament si de 1 an nu am mai avut nici o problema cu ea. Nici asta iarna nu a racit si noi am avut gripa, dar ea nu a luat nimic. I-a priit foarte bine acest medicament si din cand in cand il mai repetam.
Acum ii dau sirop Septilin care este foarte laudat ca ar creste imunitatea. Poti intreba la famacie despre aceste suplimente si poti discuta si cu un medic, pentru a fi mai sigura. Multa sanatate micutului!

8 răspunsuri:
| dy a răspuns:

Probabil are polipi si doarme cu gurita deschisa? Daca face mai mult de 3 luni la rand, medicina spune ca ar trebui operat (amigdalectomie si eventual si adenectomie-adica sa-i scoata si polipii). Va trebuie un pediatru bun care sa-i faca un exudat faringian si o cultura cu antibiograma, apoi sa-i dea un tratament complet, apoi sa incercati sa-i intariti putin imunitatea si daca totusi continua, sa consultati ORList. Sfatul meu este sa nu va duceti direct la ORList ca sigur va trimite direct la operatie

| Ben. a răspuns:

Buna
. eu nu cred ca antibioticele ii fac vreun bine. trebuie sa/si formeze propia imunitate.nu/l mai indopati cu medicamente. ai ei mananca tone de inghetata si stau in piscina cu zilele. ala mare are alergie la tot ce misca si trebuie sa ia un inhalator in fiecare zi dar altfel nu le/as da nici o aspirina. copiii sunt mult mai puternici decat credem.mai bine i/am duce mai rar la mac donalds decat sa /i umflam de medicamente.ciresele si merele fac minuni. nu mai dati copiilor medicamente! la mare si la soare! si multa joaca!

| eni a răspuns:

Si baietelul meu a avut probleme.In fiecare luna i se rosea gatul, febra, varsaturi. Mi-au recomandat bromhovaxon pentru copii. I-am facut cateva cure, recomandat cate 10 zile pe luna cate trei luni.Toamna si primavara/deci 3 luni dupa care 3luni pauza si se repeta tot trei luni primavara.Creste imunitatea nu-i antibiotic.La noi a functionat foarte bine. Iar vara la mare.6 ani la rand l-am dus la mare. cel mai sanatos lucru, sau la salina la Praid.Multa sanatate!

| remus a răspuns:

Cauta petrol ( in farmacie s-au peco) cind are probleme pune intr-o lingurita zahar tos si citeva picaturi de petrol, administreazale de minim 2 ori pe zi, comunica-mi te rog rezultatul.

| spiritul a răspuns:

Amigdale?
alea iti spun eu ca nu le face el,, le are facute deja
poate amigdalita vrei sa zici,,

| cesege a răspuns:

Eu am fost un copil cu probleme ca si nepotelul DVS! Am facut, normal, si tratament, dar dr de familie mi-a recomandat MAREA.Si parintii m-au dus 12 ani consecutiv.Si sa stiti ca aerosolii m-au pus pe picioare! incet, incet, am scapat doar cu o imbolnavire pe an si fara injectii! Sanatate multa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunico inghetata la greu.in doua saptamani se face beton.nu mai raceste deloc. a facut cineva o proba. pe principiul cui pe cui se scoate.si a mers. a tusit vreo doua zile de a rupt da de atunci .nu mai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tratarea pentru oxiuri, mediul microbian din intestine intretine amigdalita. Tinctura de propolis en-gross.