| Biby a întrebat:

Am vazut o intrebare la categoria Sanatate care intreba cineva cand ii va trece miopia si aproape toti au zis ca miopia nu trece niciodata, am si eu miopie si asta inseamna sa port ochelari toata viata?cryingIi port de 3 luni si parca m-am saturat de ei.Niciun baiat nu ma place si pe celalalte colege care nu poarta ochelari toti se uita la ele.Si la mine era la fel inaine de a purta ochelari si cand mi ia-m pus parca toata lumea ma uraste si nu mai vorbeste cu mine.Si ma simit foarte complexata de asta.La dioptrii am 1.50.Credeti ca o sa scap vrodata? Daca nu se poate face vreo operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Miopia nu trece niciodata. Tu ai dioptrii mici si daca ai sa porti ochelarii mereu, miopia se va agrava incet si dioptriile vor creste lent. Ceea ce inseamna ca vei putea avea copii fara riscuri pentru tine. La 18 ani, te vei putea opera, dar te atentionez ca operatia de obicei nu corecteaza complet miopia, ci doar micsoreaza dioptriile, adica cei care se opereaza tot poarta ochelari, dar nu funduri de sifon, ci lentile mai subtiri.

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ti se pare doar ca toata lumea te uraste si te evita, cum poti sa crezi asa ceva? Cunosc persoane cu ochelari care sunt foarte" cool", au multa incredere in sine si in relatiile cu ceilalti si sunt tratate ca niste persoane inteligente. Asa ca totul tine de cata incredere ai tu in tine si cat de complexata esti. NU da vina pe altii pentru nesiguranta ta. Cum te privesti tu insati asa te vor privi si cei din jurul tau. Succes!

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Si eu si fata mea am purtat ochelari din copilarie. Eu din clasa I. Ea de la 3 ani. Mie nu prea imi placea cum arat cu ochelari, mai ales ca pe vremea aceea ramele erau numai de plastic si foarte urate. In clasa a 2-a, cand am primit prima declaratie de dragoste - a sunat cam asa - Te-as iubi daca n-ai avea ochelari! Eu eu i-am spus ca eu oricum nu l-as iubi ca are muci in nas laughing Dar undeva a ramas stocata aceasta imagine si de aceea cand fetita mea a fost nevoita sa poarte ochelari am incercat sa-i iau cei mai frumosi si mai dragalasi ca sa nu i se para ca sunt urati. Ea nu a avut probleme de acest gen. Poarta si acum ochelari si mi se pare ca ii sta mai bine decat fara. O face sa arate mai inteligenta, mai fragila, mai moderna. Ochelarii trebuie sa-i privesti ca pe niste bijuterii permanente. Cei mai frumosi sunt foarte scumpi si te pot face sa arati mai bine. Nu te uita la colegele tale. Pana la urma toate vor purta ochelari, iar cand lor le va creste dioptriile de batranete tie iti vor scadea - interesant, nu?

| Biby explică:

Multumesc mult rroxi44! A fost foarte interesant!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce are ochelarii cu placutul? Cui nu-i place o fata din simplu motiv ca are ochelari insemna ca e un prost!
Cat despre tratament sau operatii nu pot sa dau eu un raspuns dar poti citi aici: http://www.sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-vedere/miopia_377 ce au scris niste oameni avizati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai fa-ti operatie siti va trece