| wannabe a întrebat:

Daca am 17 ani si am miopie(probleme cu vedere de la distanta) la ambii ochi de -1.50 si -1.25 si port ochelari zilnic in cat timp imi va trece miopia? Cei care au avut astfel de probleme va rog frumos sa raspundeti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Chrristina a răspuns:

Eu am 14 ani si am -1 cu -1. 25 si a spus doctorul ca o sa imi treaca pe la 18 ani happy! Daca porti ochelarii permanent o sa ti se vindece cam in 4 ani

| Vederii_Imbunatatirea_1987 a răspuns (pentru Chrristina):

Eu nu cred din pacate ca ochelarii o sa-ti vindece vederea. La nimeni nu a vindecat ochelarii vederea. Acestia sunt ca niste carje. Vezi bine cat ii porti dupa aceea... vezi la fel de prost. Convinge-te aici de ce: http://vedereperfecta.com

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Miopia nu-ti va trece niciodata. Daca porti ochelari, se va agrava lent, adica dioptriile vor creste cu o unitate la 4-5 ani. Daca nu ii porti, dioptriile vor creste rapid, chair cu mai multe unitati pe an.

Abh
| Abh a răspuns:

Imi pare rau sa -ti spun ca miopia nu trece niciodata. Cel mult, poti sa ai noroc sa iti stagneze, adica sa nu iti creasca dioptriile.

| Dienuka a răspuns:

Miopia este o afectiune a ochiului care nu se poate vindeca. Ochelarii corecteaza vederea atata timp cat ii porti. Dioptriile se maresc pe parcursul anilor, pana la o anumita varsta cand acestea ar trebui in mod normal sa se stabilizeze (pe la varsta de 20-25 de ani).
Din pacare singura solutie este interventia cu laserul care este destul de costisitoare (aproximativ 1000 de euro pentru ambii ochi) si se poate efectua numai in momentul in care s-a stabilizat nivelul dioptriilor.
Cel mai estetic ar fi sa porti lentile de contact, daca te deranjeaza ochelarii.
Te sfatuiesc sa consulti un medic oftalmolog inainte de a lua orice decizie. Acesta iti va explica tot ceea ce te nelamureste mult mai bine, din punct de vedere medical.
Sanatate.

| Daria a răspuns:

Miopia nu treceoh go on.Si eu am, am dioptrii mai mari ca ale tale:-4 si -4, 25, dar daca porti ochelarii zilnic, n-o sa se dezovolte asa de mult. Cel putin mie asa mi-a zis doctorita.

| mihaibrasov a răspuns:

Din pacate niciodata.

| RMihai a răspuns:

Niciodata, poate sa mai creasca in timp, eu am 0. 75 la ambii ochi si poate sa mi schimbe acum la control cu altii mai mari sau sa ramana tot astia, nu stiu sigur daca se poate opera am mai auzit. se pot pune si lentile de contact si chiar nu se mai observa nimic

| Vederii_Imbunatatirea_1987 a răspuns (pentru RMihai):

Exclude din calcul orice fel de lentile corectoare sau operatii. Intra aici ca sa afli mai multe: http://vedereperfecta.com

| wannabe explică (pentru Vederii_Imbunatatirea_1987):

Daca vrei sa faci un bine unui miop sau unui om care sufera de o boala de vedere, de ce nu o faci gratis?

| dorikut a răspuns:

Depinde de cauza si evolutia miopiei.

Cel mai bine ar fi sa iti intrebi medicul oftalmolog.winking

| coopilluu a răspuns:

Hey! am si eu aceeasi problema, acum 3 ani aveam dioptria -0. 75, iar de doi ani incoace am -0. 50, si sincer nici nu stiu cand imi va trece :-s:-ss

| Vederii_Imbunatatirea_1987 a răspuns (pentru coopilluu):

Cand vei alege sa-ti imbunatatesti vederea in mod natural. Afla aici mai multe... http://vedereperfecta.com

| Vederii_Imbunatatirea_1987 a răspuns:

Cu ochelari niciodata nu-ti va trece miopia sau alte probleme de vedere. Este adevarul gol-golut. Afla aici de ce: http://vedereperfecta.com

| bursuc00002 a răspuns:

Buna, cu un an in urma am avut miopie -0.50, iar acuma dupa ce a mai trecut un an miopia a crescut pina la -1.25, ochelari nu am purtat in tot acest timp.In general, ochii mei se simteau comfortabil, iar acuma cind am -1.25 ochi mei nu se simt comfortabil si de acesta port ochleari.Si sincer, imi e frica.