| Ionute2018 a întrebat:

Am venele un albastru mai inchis mai mult mov pe mana ce inseamna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Culoarea venelor si a pielii, fac sangele sa se vada asa happy

| Gonrax a răspuns:

Înseamnă că ți se văd venele în mod normal pe mână.
Ce întrebare fără rost rolling on the floor

| Betty12345678 a răspuns:

Sangele uman este albastru, acesta devine rosu la contactul cu oxigen.Toti avem venele asa doar ca nu se vad la toti.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Betty12345678):

Si culoarea asta albastra de ce e data?
Ce ai scris tu e un mit care circula acum cateva sute de ani. Si pe care nu ar trebui sa-l mai creada nimeni in anul 2017. Sangele nu e albastru, sangele e rosu datorita hemoglobinei, care are culoarea rosie, in sange nu exista nimic care ar putea sa-i dea culoare albastra, sangele din vene e un sange mai inchis la culoare, insa e un rosu inchis, in niciun caz albastru. Venele se vad albastre din cauza combinatiei de culori dintre sangele din vene, culoarea venelor si pielea noastra si felului cum interactioneaza lumina cu acea combiantie de tesuturi, adica culoarea rosie pentreaza mai mult tesutul, si astfel se pierde insa culoarea albastra (si verde) nu, si se reflecta, dand senzatia ca venele sunt albastre. Insa ele sunt de fapt palide, daca sunt golite de sange, la fel ca majoritatea tesuturilor din corpul nostru.

Si raspuns la intrebare: Nu e nimic, in functie de culoarea tenului tau si de cat de superficiale sau profunde sunt venele pot sa para ca au diferite culori, nu e nimic anormal.

| XtrDani a răspuns:

Așa mi se vede si mie!