| SalutFrate112 a întrebat:

Am voie savarina din cofetarie la gastrita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Nu prea. Nu consuma dulciuri pana iti trece. (~2 saptamani)
Sper ca iei nexium sau un alt medicament ce scade productia de acid gastric.

| SalutFrate112 explică (pentru aXy99):

Ce pastile iau... (No-Spa, epicogel, emanera, debridat si nexium)
La recomandarea medicului si am orele cand le iau, nu pe toate...

11 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut!

Depinde si de forma de gastrita, motiv pentru care o intrebare la medicul specialist, nu strica.

Dar in general, da, poti sa mananci.

Uite aici o lista uriasa cu alimentele care pot fi consumate in cazul gastritei ulceroase (plus savarina :) ) :

http://m.sfatulmedicului.ro/comunitate/ulcer/gastrita-ulceroasa_33951

Multa sanatate iti doresc! ^_^

| SalutFrate112 explică (pentru DoarBogdan):

Am mancat dar am facut o prostie, m-a durut stomacul ca dracu... Nu mai mananc in viata mea savarina.

| aXy99 a răspuns (pentru SalutFrate112):

Ti-am spus...
Asteapta sa iti treaca gastrita si poti manca dupa.

| SalutFrate112 explică (pentru aXy99):

Am de 4 ani gastrita, chiar crezi ca imi va trece?

| aXy99 a răspuns:

@overeem N-are treaba gastrita cu diareea si nici dulciurile cu durerea de stomac (decat daca exagerezi, dar asta e valabil la orice tip de mancare).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O cantitate mai mică și consumata mai rar da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degrabă de te ia durerea de burta până ajungi acolo daca nu e prin apropiere de tine.

| Nume6 a răspuns:

Mananc men ce iti pofteste inima, daca nu te doare stomacul după inseamna ca o tolerezi si nu ai nimic. si eu am gastrita si mananc de toate

| SalutFrate112 explică (pentru Nume6):

Am mancat dar am facut o prostie, m-a durut stomacul ca dracu... Nu mai mananc in viata mea savarina...

| wj a răspuns:

Salut! Intreaba medicul care te-a diagnosticat asta, nu aici. ca poate medicul stie ce si de ce. Bafta!