| andreieftenie42 a întrebat:

Anxietatea si Depresia nu sunt considerate tot boli mentale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ba da!

5 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Depinde, nu exista o clasificare clara. Sunt mai degraba sindroame decat boli. Un sindrom e o multitudine de semne si simptome. In plus anxietatea si depresia nu se manifesta la toti la fel. Unii au depresie asa de severa incat le e greu si sa respire, altii au depresie usoara si traiesc bine cu ea. Unii au anxietate asa de severa incat nu pot iesi din casa, nu pot face nimic, altii au doar anxietate in anumite situatii si nu le afecteaza viata

| blackann a răspuns:

Ba da, sunt.

Răspuns utilizator avertizat