| anypitufina a întrebat:

Apelez la voi TPU! Una dintre prietenele mele cele mai bune trece prin niste momente groaznice. In urma cu ceva timp a avut anumite probleme care au tinut-o mai tot timpul stresata, nu a mai avut pofta de mancare pana cand a inceput sa nu manance cu zilele, abia daca manca un mar la 2, 3 zile.
Ce este grav, e ca este extrem de slabita si nu recunoaste ca are o problema. Ea se considera normala, si refuza ajutorul celor din jur. Mai mult de atat, s-a izolat de toti, refuza sa mai iasa din casa sau sa mai aibe vreun contact cu cineva. Are o stare depresiva destul de grava si nu intelege ce se intampla cu ea...Sunt o prietena disperata si nu stiu cum as putea sa o mai ajut! Am nevoie de cele mai bune sfaturi de la voi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Si familia ei sta pasiva?--- fata ar trebui dusa la un psihiatru (nicidecum la un psiholog) si asta cat mai repede pana nu apar efectele organice ale "postului" prelungit.

| Baton a răspuns:

Pai din ce am citit pot deduce ca cineva s-a cam luat de ea sau viata ei din moment ce se separa de toata lumea probabil din cauza unor concluzii trase aiurea...acum poti si tu sa ne spui cam cati ani are si ce detalii ai tu legate de problema ei...asta daca ai. oricum iti recomand ori pentru tine ori pentru ea o singura directie.Pshihologul
pentru tine sa discuti problema cu el pentru a putea pshihologul sa o ajute in mod indirect prin tine sau sa o convingi sa vb cu un pshiholog.
Eu cred ca iubitul ei sau prietenii(unii care credea ea ca is) s-au legat de felul in care arata ea. eventual ceva kg in plus.
in general iubitii se leaga de greutatea fetelor deoarece isi permit acest lucru deoarece incep sa fie mai apropiati de ele si atunci cred ei ca is indreptatiti de cineva sa dea sfaturi si uneori se leaga se kg in plus ale iubitei desi ei au cel putin 100kg laughing