| Bereal2 a întrebat:

Orice mic raspuns conteaza. Buna. Sunt disperata s-ar putea spune, imi public problemele pe internet, dar nu mai conteaza in situatia asta. Vreau sa slabesc 5 kg. Nu sunt grasa am o greutate normala 59 kg la 1, 68. Idee este urmatoarea. Eu pot sa tin dieta, sunt sportiva am ambitie dar numai 2-3 saptamani apoi imi spun " ce mai conteaza tot o sa ma ingras la loc". Mananc foarte mult si foarte prost, muta paine, multe grasimi si dulciuri, nu stiu cum de e posibil ca un om dupa ce se simte satul tot mai vrea sa mai manance si nu ma pot oprii. Ma doare stomacul dar tot as mai manca. Imi e asa rusine. Cred ca am nevoie de putina motivatie, nu as putea sa vorbesc asta cu nimeni, deja toti ma considera disperata sa slabesc. Stiti pastile, retele, diete, exercitii, mancaruri orice, care ma pot face sa slabesc? Orice conteaza pentru mine in momentele astea.

8 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Mananca mai putina carne grasa si procesata, mananca lamai cat de multe poti, paine poti manca dar redu din ea la 50% fata de cat mananci acum, daca mananci dulce dupa o ora sau doua sa mananci o lamaie!

| Gumitzza5 a răspuns:

Buna laughing Cred ca si eu am fost in aceias situatie. Eu am 1.60 si am 52 de kg, nici eu nu sunt multumita, dar la inaltimea mea am avut si 57 de kg si la fel mancam multa paine, fast food, dulciuri, sucuri carbogazoase aveam zilnic si terminam o sticla de 2, 5 l in 2 zile laughing Pai m-am apucat de exercitii fizica, faceam abdomene pentru a scapa de tesutul adipos de pe burtica (cam 150-200) pe zi, ieseam la alergat cam 4-5 km dus intors (dar nu zilnic) ce pot spune este ca desi faceam exercitiile tot mancam dulciuri,nu ma puteam oprii! Asa ca m-am pus la dieta,fara dulciuri,fara sucuri,fara nimic! Mancam dimineata orice dar in portii mici si la pranz tot portie mica (nu fast food, ci mancare gatita, pilaf fara carne, doar cu legume sau simplu) si seara imi era foame, dar ma duceam si beam 1-2 pahare de apa de fiecare data cand mi se facea foame si asa iti trece, sau o fructa.
O sa mai aplic acest regim dupa vacanta de Paste laughing. Motivatia este : o sa ajungi slabeste acum cat poti, ca la 30 de ani nu o sa mai poti da nimic jos, sau chiar foarte foarte greu! Acum este foarte usor sa dai jos, deci fa-o! Si inca ceva baietii nu prefera fetele plinute, deci baga la abdomene, nu cred ca vrei sa fi luata "peste picior" de colegi. Bafta multa! :*

| Bereal2 explică (pentru Gumitzza5):

Te inteleg perfect. Asa am fost si eu. Tineam cura 3 saptamani apoi ma indopam cu paine. Painea asta imi da dureri de cap jur laughing Si acum orice as face nu pot sa ma stapanesc. O sa incep sa imi fac un program strict de miscare si alimentarie sanatoasa pentru ca pana la coada e pentru binele meu. Atunci cand mananc mult si nesanatos nu am energie, ma simt moarta vreau doar sa zac. Sunt ambitioasa deci voi reusi. Apreciez ca mi-ai raspuns, aveam nevoie de cineva sa ma ascultela ora asta pe subiectul asta, chiar daca nu stiu cine esti, esti de treaba!

| Seepty a răspuns:

Daca vrei sa slabesti natural iti recomand sa mananci cat mai multe fructe si legume sai bei cate 1-2 pahare de apa calda cat poti tu de foerbinte si sa faci minim o ora de sport pe zi.

| Carmen27 a răspuns:

Nu incerca cu disperare sa slabesti, aceasta disperare te va incurca mai mult. Continua cu sportul dar mananca sanatos. Si incearca sa te limitezi la 3 mese sanatoase pe zi.

| Ani4you a răspuns:

Si eu o problema si vreau sa slabesc, cred ca e o chestie bazata pe psihic vreau sa slabesc dar tot aman

| Ani4you a răspuns:

Eu pot sa nu mananc toata ziua nimic dar problema e ca mi se face foame seara la 9 si daca mananc bine ziua seara mi-e foame nu stiu de ce.

| Bereal2 explică (pentru Ani4you):

Mananca atunci cand itie foame la 9, dar mananca fructe, indoapate cu fructe. Serios vorbesc.
E prea riscant sa ajungi sa mananci ce apuci la 9 seara, deci mai bine esti pregatita, mananca mere, 1, 2, 4, 6 10 laughing Potoleste monstru cu fructe seara