| caractere a întrebat:

Ar fi minunat sa gasesc un medic stomatolog pe aici, insa slabe sanse asa ca am sa va rog pe voi sa ma ajutati macar cu o incurajare. Am ajuns la limita rabdarii si suportabilitatii! Dupa 3 nopti si 3 zile nedormite, pline de chin si durere acum nu mai stiu nici cum ma cheama.
Maseaua vinovata este bine reconstituita, cu nervul scos si canalele obturate.Ma doare ingrozitor si bineinteles am crezut ca de vina e maseaua de alaturi care isi lasa durerea pe asta. Da-i cu tetraciclina, algolcamin fiole, ibalgin, aulin, aspirina, palinca, usturoi in urche, tigara aprinsa tot in ureche, apa de gura. Durerea aceeasi, nici macar sa scada sau sa ma lase pentru un minut. Azi dimineata nu am mai suportat si am dat fuguta la primul cabinet stomatologic care mi-a iesit in cale. Plangeam, nu alta. Acolo o ea, dupa ce mi-au facut raze la toata partea gurii cu pricina, a ramas blocata ca nu aveam nici o carie si toate radacinile sanatoase. Habar nu avea de unde vine durerea. Mi-a gaurit din nou maseauna fara nerv, cea care ma doare si mi-a curatat pe acolo. Foarte frumos, doar ca la un moment dat nu am mai suportat durerea, pentru ca anestezie nu mi-a facut. M-a lasat asa, gaurit si m-a chemat maine.
I-am dat 80 de lei pentru curatat si uitat in gura mea si 15 lei pentru raze.
Mi-a dat reteta, pe care am luat-o, cu augmentin si ketonal ( 30 lei ).
Iar acum stau si ma intreb ca boul, oare de ce am dat 125 lei daca durerea nu m--a slabit nici macar 5 min?
Ce ma fac, oameni buni? Cum voi trece peste noaptea asta? Pe cine sa bat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ๓itนpitน a răspuns:

Te inteleg, acum 2-3 ani nu prea ma spalam pe dinti si aveam gura plina de carii,pe timpul scolii am fost la stomatolog si a inceput sa ma curete de carii dar nu a apucat sa imi faca mare lucru cand a venit vacanta de vara, primele saptamani am suportat durerea si m-am spalat pe dinti, dar ajunsesem la un punct cand nici mama medicatiilor nu ma scapa de dracul din dintele ca ma rodea din interior in exterior.O saptamana am dormit 3 ore/noapte, stateam in pat si plangeam ajungand pe jos sau pe balcon(aveam niste ganduri). Asta doar pentru ca doamna stomatolog nu era la scoala.Asa ca am mers cu mama la stomatologul blocului de alaturi. Ajunse acolo, am vazut scaunul in mijlocul camerei cu un singur bec deasupra(ca un horror).Dar nu m-am pus imediat pentru ca era o batrana inainte ce avea dureri dupa ce ii scoasa o masea.Randul meu.M-am pus pe scaun,doamna parea draguta(era doar calmul dinaintea futunii)i-am explicat si mi-a cerut radiografia gurii mele pe care o facusem inainte de a se termina scoala,s-a uitat,mi-a aratat-o si mi-a spus asta :,,Extractie,extractie,extractie,extractie etc''aratand dintii respectivi, cand am auzit am albit, am avut un gol in stomac.Prima data mi-a dat gaura in dintele ce ma durea cel mai tare apoi mi-a pus plomba. Apoi s-a gandit sa faca niste extractii mi-a bagat in gura un rulou de bandaje,mi-a scos prima masea cu clestele apoi pe a doua,am plans,nu puteam vorbii,pe mama nu a lasat-o sa vada si nu a putut opri tortura,cand asistenta a chemat-o m-a vazut plina de lacrimi,tremurand si cu sange ce curgea din gura mea ca un rau, eu nu mai stiam de mine, ma simteam de parca ma batuse un om si mi-a scos 2 masele ce nici macar nu se clinteau,stiti de ce? pentru ca nu imi facuse anestezie,simteam un mare gol in gura,cand trebuia sa plecam aproape ca am cazut in genunchi din scaun de durere,mi-a dat dintii si am plecat,i-am multumit Lui Dumnezeu ca m-a scapat de acolo,eram suparata pe mama ca nu a fost langa mine,eram ca la tortura,iar asistenta asa zisei stomatoloage m-a tinut de maini,cand am plecat acasa era noapte si a inceput sa ploua,m-a chemat pentru celelate extractii dar am jurat ca nu voi mai calca pe acolo cand timp voi trai,si azi imi aduc aminte de aceea noapte,nu pot uita,m-a fectat mult,ca sa se revanseze mama a sunat-o pe doamna stomatolog de la scoala si a venit special pentru mine catava zile mai tarziu, dar mai stiti cand am spus ca aia care m-a torturat mi-a pus o plomba? ei bine a doua zi mi-a cazut de la prima guma de mestecat.
Si azi ma intreb de ce nu am sunat-o inainte sa plec la diavol in iad? De atunci mi-e frica sa merg la stomatologi pe care nu ii cunosc, nici celor mai mari dusmani ai mei nu as vrea sa treaca prin asa ceva pentru ca e oribil.Dar acel eveniment m-a facut sa ma spal mereu pe dinti si sa merg la vekiul meu stomatolog cand am o carie cat de mica.NU as vrea sa mai trec prim asa ceva nici pentru 20.000 de euro.
Imi pare rau de tine si sper sa treci peste asta cu bine si cu mult curaj.A fost cea mai urata noapte din viata mea, sper sa nu patesti si tu asa ceva, eu sunt o fata sensibila neobisnuita cu durerea de genul asta.Scuze ca am scris atat dar mi-ai adus amine fara sa vrei de aceea zi.Tot ce pot sa-ti spun e...REZISTA

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tot ce se poate ca durerea sa vina de la alta masea.Fiul meu a suferi asa luni de zile, ca mai tarziu dupa ce si-a extras o alta masea care parea sanatoasa, a scapat de dureri. Sper sa iti treaca de la antibiotice.Fii barbat.

| EmaS a răspuns:

Te mai doare maseaua? Ce ai mai facut cu durerea?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cand te doare o masea ce are nervul scos, treaba se complica! Ai o infectie a gingiei, sub masea, sub radacina. Atunci necesita anestezie, taiat gingia, umblat pe acolo, cusut big grin
Probabil medicul nu a dorit sa apeleze la asta din prima si a incercat varianta cea mai simpla. Daca durerea ta persista, maine s-ar putea sa trebuiasca sa iei o decizie: ori extractie ori operat.

Ps. Tetraciclina nu este buna de nimic, medicii nu o mai recomanda. Augmentin isi va face efectul mai tarziu. Poate chiar in noaptea asta!

| FallenRichard a răspuns:

Posibil sa nu fi scos nervul la obturatia de canal si acum sa inflamat sau sa nu ai inflamatie la gingie,sau tesutul din jurul dintelui,insista la stomatolog,si daca ti se pare ca nu este de incredere du-te la altul,banul tau alegerea ta. Sper sati treaca durerea, stiu, este cea mai groaznica durere.

| caractere explică:

Merci de intrebare, Ema! Am scos maseaua happy

| express11 a răspuns:

Acum ce sa spun? fa-o si pe asta! trage fum de tigara pe nas adinc! iti mai amelioreaza. daca nu,baga o tigara aprinsa in urechea de pe partea care te doare, cu filtrul, si las-o sa arda pina la capat.ai grije sa nu iti arzi urechea. daca te-a tras curentuliti va trece.pe bune! si eu sunt patit tare! bafta!

| cherrybomb a răspuns:

Schima stomatologul

| Ghost a răspuns:

Iti spun eu din proprie experienta ia toata palinca sau tuica pe care o ai in casa si imbatate bine de tot uiti de durere si de tot, dar ce e important e sa fi beat crita ca daca bei asa in doru lelii de dragu de a bea o sa te doare si maseaua si capu deci concluzia trebuie sa fi beat mort

| MariusApostol a răspuns:

De scos este cel mai simplu... trebuia sa il tratezi cum am facut eu in Constanta la un medic stomatolog bun Dr Resit Ayla http://dentoplus.ro

| CristinaPaula a răspuns:

Si eu am patit ceva asemanator. credeam ca am tras curent si simteam ca ma doare o masea la fel cu nervul scos si cu plomba. Dupa 3 zile am mers la dentist si mi-a zis ca maseaua de minte e de vina deoarece incerca sa iasa si nu putea din cauza gingiei. Acum nu stiu cum e la tine dar poate ar trebui sa consulti alt medic stomatolog.