| clauadriana a întrebat:

As dori sa mi spuneti ce inseamna aslo rezultatul mi a iesit 400, ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ilovebillkaulitz :* ex adryanna a răspuns:

ASLO
Definitie

Este analiza care descopera in sangele bolnavilor anticorpii antistreptococici, care se numesc antistreptolizine. Rezultatele se exprima in unitati ASLO/ml ser.

Anticorpii anti streptolizina O apar impotriva unei enzime produse de streptococii b -hemolitici de grup A . Cresterea titrului de anticorpi anitistreptolizina O se asociaza cu aparitia unor afectiuni poststreptococice: febra reumatismala, ( cardita, poliartrita, choreea minor, noduli subcutanati, eritem ), glomerulonefrita poststreptococica.

Valori normale

0-2 ani

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Medicul iti va indica tratament cu moldamin.ai o infectie cu streptococ beta hemolitic. trateaza-te, e periculos!

| leny a răspuns:

Din cate stiu eu aslo inseamna gradul de infectie din gat(nu stiu sigur daca se refera numai la gat dar eu mi-am facut aslo pentru o operatie de amigdalita). iar daca nu ma-nsel aslo 300 este limita maxima, asta ar insemna o mica infectie...ar fi indicat totusi sa-ti intrebi medicul de familie

| ilovebillkaulitz :* ex adryanna a răspuns:

12-100 ani -200 U/ml -valoare normala

| ilovebillkaulitz :* ex adryanna a răspuns:

Mersi pentru funditza :*