doiny
| doiny a întrebat:

As dori si eu un medicament sau ceva naturist pentru a ma concentra, a retine si a invata mai usor. mai am 4 examene si deja simt ca cedez. inainte ma trezeam la 7 si invatam repede. acum parca adorm cu foile in mana. eu stiu... poate stiti vreo planta, vreun aliment care sa ma ajute.in afara de memo plus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bombonikme a răspuns:

Hmm.memo plus incepe sa isi faa efectul dupa 3-4 luni... iar ciocolata in nici un caz nu ajuta decat k se depune pe acolo pe unde nu trebuie si nu isi doreste nici o fata asta...eu iti spun ce remediu ni s-a dat noua la facultate de o profesoara se neuropsihologie : iti pui pe o farfurie rondele de morcov si mananci din pe parcurs ce inveti.in primul rand nici nu te ingrasa si in al doilea rand te ajuta si sa te concentrezi ...eu una nu am incercat deci nu pot sa iti spun daca merge sau nu... dar odihna e cel mai bun remediu asa ca iti urez bafta la examene si nu te indopa aiurea cu medicamente

7 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

La mine functioneaza ciocolata si odihna!
Nu ma apuc de invatat daca sunt obosita, nemancata sau fara chef sa citesc...
Ciocolata ( ajuta la descarcarea endorfinelor ) binedispune, (contine si lecitina!) te relaxeaza.
Trebuie sa iti faci un management al invatatului, al timpului... Poti tu sa iei si "mama medicamentului"... fie el si naturist, daca nu esti odihnita, cu gandul acolo la ce trebuie retinut... nu prea poti avea rezultate!

cristian
| cristian a răspuns:

Poti folosi cu succes lecitina.De asemenea poti folosi bauturi tip Cola sau cafea.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Despre medicamentele care contin ginko biloba am auzit numai lucruri bune... dar... cel mai naturist tratament este inveti cand si cat te simti capabila... sa mai iei o pauza, sa te mai relaxezi...

assiris
| assiris a răspuns:

Memo plus e cel mai bun si mai natural. Dar daca vrei sa te documentezi mai mult despre asta intra pe:http://www.descopera.ro/......i-creierul si vei gasi mai multe despre ce te intereseaza.

| Delia 75 a răspuns:

De ce nu incerci metoda traditionala, cu untura de peste? happyRecent am citit intr-un studiu despre Ginko Biloba ca nu ar avea efecte secundare. Pe mana astuia am sa merg, si o sa imi cumpar asa ceva.Si eu ca si tine am probleme cu memoria.

| pestisoruldeea a răspuns:

Incearca supradyn cura de 10 zile.nu puteam atunci sa iau altceva ca alaptam.acum iau si niste pastile de la ALEVIA :tonic general si ginko biloba + calciu cu vit d.
la mine a functionat.
dupa ce s-a nascut fata mea...la 2-3 luni de la nastere eram de nerecunoscut, eram o... epava, ca sa zic asa!
nu dormeam mai mult de 3-4 ore pe noapte! andreea sugea toata energia din mine.
sa stii ca a functionat!

pupici...sanatate si spor la examene ca stiu cum e!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lecitina