Întrebare recomandată | tibi123 a întrebat:

As vrea sa fac operatie cu laser la ochi si as vrea sa stiu cat de riscant este. Va rog sa imi spuneti daca stiti big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| kiri11 a răspuns:

In afara faptului ca dupa operatie vei purta ochelari de soare 2 saptamani non-stop nu ar trebui sa ti faci griji de altele. big grin toti prieteni care au avut astfel de interventii sunt multumiti.

| TelefonLg a răspuns:

Medici spun ca e 100%, oricum o sansa de 1% tot cred ca exista si prin asta nu ma refer la orbire ma refer ca peste 2-3 ani poti sa porti ochelari din nou mai ales ca operatia propriu zis dureaza doar 20 de secunde restul sunt pregatiri pentru operatie din cate am citit lasarul taie in 2-3 secunde la un ochi etc. gasesti mai multe informati daca cauti pe google persoane care s-au operat

| tibi123 explică (pentru TelefonLg):

Nu e problema daca peste 2-3 ani o sa port iar ochelari, vreau sa dau la politie si cand am mers la oftamolog mi a dat -3, 5 dioptriile iar la politie nu iti da derogare daca depasesti +/- 3. Daca as sti ca intr-un an ar putea sa-mi scada 0, 5 sau 1 nu as mai face operatie. Oricum, mersi de raspuns

| piticot4 a răspuns:

Nu cred ca este asa periculos dar... eu zic mai bine sa nu.

| gianinap101 a răspuns:

Din ce am inteles nu este periculos. Dar nu te duce nici la cel mai ieftin.

| Georgette24 a răspuns:

Daca ai peste 22 de ani nu prea sunt riscuri acum depinde ce iti spun medicii. Cuvantul lor e sfant happy

| roxisweet a răspuns:

Nu este neaparat riscanta dar daca ai probleme mari la ochi posibil sa tot porti ochelari dar asta daca ai dioptri mai mari de 3 dar daca nu ai poti face linistitita.

| PiaMia a răspuns:

De exemplu, daca te ajuta, o prietena de a mea poarta ochelari din clasa I si cand face 18 ani trebuie neaparat sa faca operatie cu laser. Atunci cand faci o operatie cu laser (mi-a explicat mama- este asistenta medicala) inseamna ca ai probleme mari cu vederea. Prietena mea, cand isi da jos ochelarii, nu vede, vede in ceata. Deci acum intelegi? Funda? happy

| TelefonLg a răspuns (pentru PiaMia):

Normal ca daca poti ochelari ai probleme cu vederea doar nu porti asa la misto si eu am 0.25 la un ochi dar inca nu mi-am pus ochelari