| Eroina a întrebat:

As vrea sa imi scot cateva alunite, si anume de pe gat (e iesita in afara si ma deranjeaza cam ma piaptan ), de pe picior ( e mare), de pe san ( e maricica dar mi-e frica sa o scot de pe san.mi-e teama sa nu intervina altceva neplacut, si alunite mai mici de pe corp.Pentru cine si-a mai scos alunite, v-au ramas semne? Se vad tare? V-a durut dupa operatie? Si cat costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Porcusorul a răspuns:

E un mit scoaterea alunitelor si declansarea cancerului. Consulta-te cu un dermatolog experimentat si evita sa le scoti pe cele care nu te deranjeaza. Este, totusi, o operatie dupa care trebuie sa te recuperezi: pansamente zilnice, tratament medicamentos, dupa caz scoaterea firelor, controale periodice. Depinde de metoda si de marimea alunitei, dar, in general, scoaterea alunitelor lasa cicatrici.

| AbelMagic a răspuns:

Nu le scoate pentru ca risti sa faci cancer. Stiu ca probabil nu vezi legatura dar cauta pe Google explicatia.