| Strongman a întrebat:

As vrea sa-mi spuneti ce as putea pati daca as manca creta. Vreau sa stiu ce patesc in afara de a face febra. Ce reactii adverse ar avea. Vorbesc foarte serios si dau FUNDA pentru cel mai complex raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

...faci febra, ti se face rau, si vomiti! :.de asemenea te ia ameteala!
...nu te juca cu prostii de astea!
si btw *trebuie sa fii prea prost sa mananci creta *

3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Stiai ca?
Strabunicile inventive au folosit creta pentru vopsirea caselor in alb, pe post de pudra in cosmetica, dar si pentru vindecarea afectiunilor. O bucatica de creta sfintita in biserica oamenii o purtau cu ei pretutindeni, deoarece se credea ca aceasta are si calitati magice, protejeaza de duhuri rele; se credea ca in cercul desenat cu creta sfintita nu poate patrunde nici o putere necurata. (Ar trebui sa incerce metoda cei bantuiti de spirite furioase.)
In zilele noastre, putem sa ne tratam cu creta naturala din comert (magazine de materiale de constructii) sau cu creta scolara care se vinde in librarii (cu conditia sa nu fie sintetica).

Cine trebuie sa se trateze cu creta?

In medicina naturista, creta se prescrie cel mai des persoanelor supraponderale, cu capul mare, care transpira des si abundent, cu tenul palid-albicios, cu buza de sus mai grasa decat cea de jos, predispusi la dermatoze, otite, sinuzite, inflamarea glandelor limfatice, care in copilarie au inceput sa mearga tarziu. Creta este indicata si persoanelor cu pielea fina, cu gene lungi, parul subtire, matasos, anemici, care se plang des de palpitatii, dispnee (gafait), dureri de cap sau vertij, celor care sunt permanent slabiti, apatici, prapastiosi, pusi pe scandal, celor carora dupa masa li se inroseste fata, mai ales varful nasului... De asemenea, ea le este indicata femeilor care sufera de menstruatie abundenta.

Cine trebuie sa evite folosirea cretei?

Se stie ca nici o metoda si nici un medicament nu sunt universale. Si in cazul folosirii preparatelor din creta, in special in tratamentele interne, exista o categorie de oameni care trebuie sa evite metodele propuse sau sa consulte un specialist. Din grupul acesta fac parte cei care sufera de constipatii cronice, intoleranta pentru produsele lactate, cataracta, glaucom, senzatie de frig in tot corpul, scolioza, colici renale sau in vezica urinara.

Iata, deci, creta este un medicament, nici nu stiu, daca vei face macar temperatura...

| mariamary a răspuns:

Nu faci febra de la ea.Acestea sunt povesti. Nu este daunatoare, in sensul de otrava, doar ca in plamani pot ramane reziduri si atunci ar putea provoca suferinţă pulmonară.

| Lukian a răspuns:

Dami adresa ta ca iti comand o pizza! Fac cinste! NU mai manca creta! E scumpa serios! Funda?