| AnonimulCurios a întrebat:

Asta este o intrebare pentru baieti/barbati, rog seriozitate!

Doar ce m-am operat de fimoza, astazi am fost la control iar doctora mi-a spus ca de fiecare data cand ma spal sa decalotez penisul si s-a spal glandul cu apa si sapun.

Problema este ca nu sunt obisnuit sa fac asta, cand m-am spalat mi-a fost scarba sa il decalotez si atunci cand o fac se vad firele de la operatie si mi se face rau... (sunt mai sensibil cand vine vorba de operatii)

1.Doctora mi-a spus ca trebuie sa incep de astazi sa ma spal in modul acesta, este o problema daca nu am facut asta? Ma va afecta intr-un mod?

2. Daca ati trecut prin asta, vreau ceva sfaturi cum sa trec peste... chiar nu-mi face placere sa spal zona aia.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Spălarea penisului implică și decalotarea, altfel acolo rămâne smegma și te pricopsești cu infecții. Dacă nu ai probleme în sensul că zona e prea dureroasă, e bine să faci ceea ce ți s-a spus. Dacă nu poți cu niciun chip, până s-o vindeca rana, ai putea eventual să-l rogi pe tatăl tău să te ajute, explicându-i sensibilitatea ta.

| AnonimulCurios explică (pentru mihai69):

Tata nu ma poate ajuta deoarece este plecat in alt oras, locuiesc cu mama si fratele meu mai mare.