| SatinEffect a întrebat:

Ati luat vreodata un supliment alimentar si chiar ati simtit ca face diferenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Da. Poti incerca orice supliment, depinde pentru ce ai nevoie.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu sunt prescrise de un medic pentru ca ai o deficiență suplimentele si vitaminele sunt doar o pierdere de bani. Organiamul tău nu poate sa absoarbă cantitățile alea extrem de mari deci cea mai mare parte ajung in urină si corpul nostru prefera si absoarbe mai eficient vitaminele din mineralele din alimente.

| Nirvanaaa a răspuns:

Magneziul. Dar magneziul pur nu îmbogățit cu B-uri ( ca îngrașă și au prea mult B in loc de magneziu ).

| SatinEffect explică (pentru Nirvanaaa):

Care e magneziu pur? Am gasit doar cu magneziu cu vitamina C

| Nirvanaaa a răspuns (pentru SatinEffect):

Sunt sub forma de capsule. Exista la farmacie. Magnosun și știu ca era și unul Magnerot parca.

| AnastasiaK a răspuns:

Da, am luat și iau în continuare, în funcție de necesități. Lista e lungă: Omega 3, pudră proteică, aminoacizi, L-carnitină, Magneziu, Vitamina D, Calciu, Vitamina C, Flexit, melatonină...și sigur mai sunt pe care le-am omis acum.

Face diferența dacă ai nevoie de el. Dacă iei doar pentru că n-ai ce face, normal că nu face nicio diferență.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Prefer să nu apelez la așa ceva. Nu vreau să-mi îndop organismul cu sumplimente.

| nukeyly a răspuns:

Daca esti comod spirulina sub forma de capsule daca nu spirulina vrac la 250g sau jumate, de preferat bio, 3 ligurite pe zi amestecate in iaurt suc etc,
gust de iarba (spirulina=alga marina),
si instalatia o sa-ti multumeasca pe termen lung.

info
https://republicabio.ro/......te-adverse

https://vegis.ro/blog/20-beneficii-spirulina/

| Celcestietot a răspuns (pentru nukeyly):

,,Daca esti comod...'' -> ai luat tu sub ambele forme? Daca da, consideri ca este mai slaba cea comprimata?

| Kamiyashiro a răspuns:

Da, îți dau pofta mare de mâncare și te pot îngrășa dacă asculți de poftă. Magneziul îți refac oboseala din mușchi mai repede. Trebuie luate doar doze mici. Dozele mari nu au efect, corpul le consideră mâncare si le elimină.