| Chicaaau a întrebat:

Auziti... De apendicita se poate muri daca este lasata sa sparga? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Daca se complica si dai in peritonita, sigur ca da!
Cauzele sunt de cele mai multe ori reprezentate de obstructionarea canalului apendicelui, fie din cauza unei bacterii, fie din cauza unui corp strain, cum ar fi o samanta sau un sambure. Unele persoane pot avea o predispozitie genetica, fiind mai sensibile din acest punct de vedere.
Operatia in sine se numeste apedicectomie si se face in general sub rahianestezie, desi in cazul copiilor se apeleaza la anestezia generala, pentru a evita stresul. Incizia va avea o marime de 1, 5-3 centimetri, iar spitalizarea dureaza in general 3 zile.

13 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Da, apendicul e un scaculet plin de puroi, infectie. Daca infectia ajunge in sange nu mai ai nici o scapare

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Da.
Se sparge punga de puroi și dacă nu se intervine în cel mult 48 de ore chirurgical, se moare.

| AlexXplo a răspuns:

Pai daca se sparge dai in peritonita. Inflamatia peritoneului se manifesta prin dureri abdominale pe fondul unei distensii marcate a cavitatii abdominale, sensibilitate la palpare, febra. De asemenea apar ascita (acumularea de lichid in peritoneu, in cantitati variabile, in functie de stadiul bolii de fond) si oligurie (diminuarea diurezei).

Unele persoane acuza in acelasi timp frisoane, greturi, varsaturi si chiar dureri articulare. Exista de asemenea cazuri asimptomatice, in care nu apare disconfortul abdominal, ci doar o degradare a starii de sanatate determinata de boala hepatica sau renala de fond.

Nu se poate muri dar te chinui foarte mult. Sfatul meu fa operatia de apendicita. si eu am facut-o si crede-ma, este foarte simpla happy

| denisamaria12 a răspuns (pentru AlexXplo):

Ai dreptate.Si eu m-am operat si a fost usoara

| Roxin a răspuns:

Categoric. E o infectie care se poate imprastia in corp prin sange.Se numeste peritonita si trebuie operata de urgenta.

| KidaK a răspuns:

Da din pacate. Puroiul poate intra in sange si poti sa faci peritonita.Imi pare rau daca ti se intampla tie. Funda?

| SunShine_8563 a răspuns:

Da. si vorbesc ff serios si o colega a patit si dupa 3 zile dupa ce s-a spart a trebuit sa mearga la spital si daca imi statea o zi murea straight face :o asa ca grabeste-te dac aai apendicita
!

| Chicaaau explică (pentru SunShine_8563):

Mi-e frica sa ma duc la operatie...

| denisamaria12 a răspuns (pentru Chicaaau):

E normal sa iti fie frica.Si mie mi-a fost inainte sa ma operez.Dar gandeste-te.Sunt momente in viata in care nu avem ce sa facem.

| denisamaria12 a răspuns:

Normal...Se poate sparge...Pentru ca apendicul e plin cu puroi si acesta se sparge si tot puroiul se duce in sange si se infecteaza si nu mai scapi.eu acum o luna m-am operat de apendicita. Daca ai apendicita eu iti zic sa te operezi. Daca ai.

| FrumushicaIzabela a răspuns:

Cred ca nu se moare. Din cate stiu.Imediat o sa caut pe net si o sa=ti spun.Am cautat pe net, dar nu am gasit nimic.Cred ca nu. Dar sfatul meu este sa te duci neaparat la un doctor.In caz ca este vorba de tine, sau de o alata persoana. O poti sfatui acelasi lucru.Succes!

| denisamaria12 a răspuns (pentru FrumushicaIzabela):

Se moare ...eu m-am operat acum o luna si era sa dau in peritonita iar doctorul care m-a operat mi-a spus ca daca nu ma operam maxin intr-o luna...Adio viata!

| DacianFlorian714 a răspuns:

Nu știu daca chiar am apendicita? pentru ca nu ma doare foarte tare partea dreapta, și îmi este frica ca am apendicita, care sunt simptomele clare ca chiar ai apendicita?