| Robert5678 a întrebat:

Aveam varsta de 6 ani cand avut loc nunta unchiului meu. Dupa nunta am ramas cu 200 L de minunate bauturi de la firma Coca-Cola(Cola, Fanta, Sprite), pe care le-am baut in cursul verii.De atunci, m-am obisnuit cu gustul sucurilor si a bauturilor dulci, si nu mai imi place apa.Cand o beau, imi cam provoaca greata.As vrea sa scap de efectele negative ale sucurilor acidulate si sa incep sa beau apa. Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sTeFaN_2897 a răspuns:

Incepe cu sucuri naturale, incet incet incearca sa bei putina apa; introduci incetisor apa din nou in viata ta. Iti mai faci cate o limonada(are gust de suc, dar e facuta din apabig grin). Poti sa bei apa minerala. Mie imi placa mai mult ca apa de la robinet sau cea plata. Sincer, si mie mi se mai faca cateodata putin rau de la apa normala, si prefer apa minerala. Te descurci tu cumvawinking, ca doar nu ai sa traiesti numai cu sucuri de acum inainte.

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Orice invat are si dezvat, daca vrei, poti!

| micurutza2005 a răspuns:

Poate te ajuta ideea ca consumand bauturi acidulate si dulci in cativa ani vei avea cu 10kg mai mult pe tine si nu vei stii de unde se vor instala incet fara sa iti dai seama, apoi trebuie vointa si rabdare pentru orice, deci incearca sa bei mai putin suc si sa introduci incet apa in locul unui pahar de suc chiar daca nu iti place te vei obisnui din nou cu ea asa cum te-ai obisnuit cu sucul, incepe cu ceai sa zicem, il pui la rece si zici ca e suc, cand ti-e sete in loc de suc mananca un mar sau un kiwi sau citrice si completeaza cu putina apa setea, apoi o alta varianta buna e sa nu mai cumperi suc pur si simplu neavand suc in casa nu ai cum sa bei suc si vei bea apa, apoi poti incepe cu apa cu lamaie nu iti va fi greata si e revigoranta, poti sa iei suc kinley sau cele transparente in loc de cola e foarte nociva mai ales pentru sistemul nervos, provoaca agitatie insomnie, nervozitate.deci variante sunt doar vointa si hotarare sa ai. succes!

| Gospell a răspuns:

Inceraca sa nu mai bei sucuri DELOC. Uite, eu de mic ( de la 5 ani) nu am mai baut sucuri deloc. ( de nici un fel. cateodata sucuri naturale dar doar din acelea 100% fruct ). Prefer apa minerala sau apa plata care stiu ca este mult mai sanatoasa decat o porcarie de Fanta, Sprite etc. Chiar daca iti provoaca greata, bea apa... bei acum un pahar cu apa peste 30 min mai bei unu si tot asa. Daca ai vointa in tine o sa reusesti.

| putzulica a răspuns:

Bea apa pana iti place!