| Amelia87 a întrebat:

Aveti complexe in privinta purtarii ochelarilor? Timp de 6 luni am purtat numai lentile de contact la munca astfel incit nimeni nu stie de problema. pe care le am cu vederea. Acum insa, ochii s-au iritat si medicul mi-a interzis sa port lentilele 1 saptamana. DECI sunt nevoita sa merg la munca cu ochelarii. Ieri a fost prima zi, a fost groaznic, mi-i rusine de mor. Cu toate ca ai mei imi zic ca imi sta bine cu ochelari, totusi ma simt aiurea. Cum sa trec peste asta? Nu vreau sa-mi pun lentilele fortat ca apoi sa-mi creez problema si ma mari...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Port ochelari de vedere din clasa I.
Acum am posibilitatea sa imi fac o operatie si sa scap de ei, sau sa apelez la lentile, insa pentru mine ochelarii au devenit ca un semn distinctiv. Deja toata lumea ma stie asa, iar eu nu ma pot vedea fara ei.
Acum, o sa dureze si ceva pana t inveti, dar ochelarii iti dau un aer aparte, trebuie doar sa ii porti cu mandrie!

| covexrobu a răspuns:

Mie de exemplu imi plac foarte mult femeile care poarta ochelari. In special cele care isi aleg ochelari potriviti pentru tipul ei unele sunt chiar foarte frumoase cu ochelari. Nu as putea spune acelasi lucru daca nu ar purta ochelari. Parerea mea este ca sanatatea ochilor tai este mai importanta decat aspectul tau fizic, dar in acelasi timp sunt convins ca arati foarte bine cu ochelari.

| ionutk9 a răspuns:

Nu trebuie sa fii complexata problema porneste de la tine daca tu te vezi frumoasa la fel te vor vedea si altiiwinking fii sigura totul e doar in capul tau poti sa stai linistita sunt sigur ca iti sta foarte bine cu ochelari port si eu si nu am avut complexe niciodata si toata lumea imi spune ca imi sta bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ochelarii arata naspa sau daca arata misto nu conteaza, e ai bine sa-i porti decat sa ramai fara vedere. dar daca te simti jenata asta e, iti sugerez sa te gandesti ca perioada asta o sa treaca. in orice caz nu te mai gandii ca ii porti si o sa fe totul bine.winking
sper ca ti-am fost de ajutor

| lavynya18 a răspuns:

Si eu port ochelari si nu am nicio problema. poarta niste rame potrivite pentru chipul tau.de exemplu sunt ffff la moda ramele groase si negre eu de alea ambig grin.si app nu are de ce sa iti fie rusine sa porti ochelri si ar trebui sa te gandesti la sanatatea ta prima data decat la gura lumii care si asa e destul de rea

| ElHuron a răspuns:

Pai te vei obisnui cu ideea si chiar daca rade cineva, nu conteaza parerea altora, ci cum te simti tu, cat de sanatoasa esti, etc. Sa porti ochelari nu e ceva iesit din comun. Eu zic ca daca restul de oameni din jurul tau vad ca te simti rusinata cu ochelari e ca si cum le-ai da "apa la moara". Sper ca te-am ajutat! Mesaj de la un purtator vechi de ochelari!

| iOnUtsidyAnA a răspuns:

Nu-ti face griji e un lucru omenesc, toata lumea la un moment dat poate avea aceeasi problema si sa fie nevoita sa poarte ochelari.e un lucru normal.eu una nu port ochelari dar nu fac caterinca pe seama asta.doamne. asta sa-ti fie cea mai mica problema pe care sa o ai in viata in rest sa iti fie totul in regula te-am pupat:*